W oswiadczeniu wydanym w związku z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawidłowości wyboru trzech sędziów TK w 2010 roku Prokuratura Krajowa stwierdza, że taką możliwość daje złożony właśnie przez Prokuratora Generalnego wniosek.
Czytaj: Prokurator Generalny podważa wybór trzech sędziów TK z 2010 r.>>
Jak przypominają autorzy opracowania, problem uprawnień Trybunału do badania konstytucyjności wyboru przez Sejm jego członków, wywoływał do tej pory spory polityczne i prawne. Był podnoszony zwłaszcza w trakcie politycznego kryzysu związanego z głosowaniem przez Sejm poprzedniej kadencji nad kandydatami na sędziów Trybunału na miejsce tych, których kadencja jeszcze nie upłynęła. - Za uznaniem kompetencji Trybunału w tej sprawie opowiadał się Rzecznik Praw Obywatelskich. Niejednolite stanowisko prezentowali sami sędziowie Trybunału - czytamy w oświadczeniu.
Czytaj: TK nie chciał oceniać legalności uchwał o wyborze sędziów>>
- W imię zasady legalizmu w praktyce działania państwa konieczne jest rozstrzygnięcie wszelkich wątpliwości dotyczących samej prawidłowości wyboru sędziów Trybunału. Zwracał już na to uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich - dr Adam Bodnar, w pisemnym stanowisku przedstawionym w Trybunale 18 grudnia 2015 roku. Dotyczyło ono podjętych wówczas uchwał Sejmu o wyborze sędziów. Jak podkreślał: „w demokratycznym państwie prawnym nie ma bowiem miejsca na sytuacje, które stwarzają choćby cień wątpliwości co do prawidłowości obsady składów orzekających sądów i trybunałów. Uczestnicy postępowania (…) muszą mieć pewność, że ich sprawy są rozstrzygane przez składy orzekające Trybunału obsadzone zgodnie z zasadami konstytucyjnymi” - czytamy w oświadczeniu Prokuratury Krajowej.
Według jego autorów takie wątpliwości budzi uchwała Sejmu z 26 listopada 2010 roku. Może naruszać zasadę indywidualnego wyboru sędziego Trybunału, wynikającą z art. 194 ust. 1 Konstytucji RP, a przez to także zasadę legalizmu wyrażoną w art. 7 Ustawy Zasadniczej.
Czytaj: Ziobro: Rymar, Tuleja i Zubik nie mogą być uznani za sędziów TK>>