Zgodnie z przepisami projektowanego rozporządzenia, informacji będzie udzielał Minister Sprawiedliwości, działający jako organ do spraw informacji w rozumieniu rozporządzenia nr 655/2014 Parlamentu Europejskiego i rady (UE) z dnia 15 maja 2014 r. ustanawiającego procedurę europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym w celu ułatwienia transgranicznego dochodzenia wierzytelności w sprawach cywilnych i handlowych (Dz. U. UE L 189 z 27.06.2014, s. 59).
Przepisy projektowanego rozporządzenia stanowią, że wspomnianą opłatę trzeba będzie uiszczać w formie bezgotówkowej na rachunek bieżący dochodów Ministerstwa Sprawiedliwości.
Zgodnie z uzasadnieniem projektu, przy kalkulacji zaproponowanej kwoty wzięto pod uwagę, że pozyskanie i przekazanie informacji w pojedynczej sprawie przeciętnie będzie łączyć się z kosztami po stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, obejmującymi opłatę na rzecz Centralnej informacji o rachunkach, koszty osobowe, związane z pozyskaniem i przekazaniem informacji oraz opłat związane z przesłaniem informacji do wnioskodawcy.
LEX Informator Prawno Gospodarczy Artykuł pochodzi z programu LEX Informator Prawno Gospodarczy Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami |
Projekt zakłada wejście w życie rozporządzenia z dniem 18 stycznia 2017 r., czyli daty, od której stosowane będzie wymienione wyżej rozporządzenie unijne. W tej samej dacie wejdzie w życie ustawa z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która daje podstawę do zabezpieczenia roszczenia wierzyciela na rachunku bankowym lub rachunku prowadzonym przez inną instytucję kredytową niż bank, należącym do dłużnika, na takich samych warunkach we wszystkich krajach UE.
Źródło: www.rcl.gov.pl,