Jak podkreśla redaktor naukowy opracowanej przez Elżbietę  Niezbecką publikacji Kodeks cywilny. Komentarz. Spadki. TOM IV, fakt ten w praktyce obrotu cywilnoprawnego może oznaczać istnienie wielu długów, które nigdy nie zostaną zaspokojone. Dla wierzycieli powstaje więc zupełnie nowy stan  prawny i jednocześnie problem takiego konstruowania relacji łączących ich z dłużnikami, by w razie śmierci zobowiązanego realizacja długu w pełnej wysokości była możliwa. Jak podkreśla prof. Kidyba, wiąże się to jednak i ze zmianą mentalności  stron stosunków zobowiązaniowych, i z uruchomieniem instytucji dotychczas niewykorzystywanych w praktyce lub wykorzystywanych w bardzo ograniczonym zakresie, na przykład odnoszących się do zabezpieczenia wykonania zobowiązania.
Jak zaznacza wydawca książki, publikacja omawia stan prawny na 15 czerwca 2015 roku, czyli z uwzględnieniem nowelizacji Kodeksu cywilnego z  20 marca 2015 r. (Dz. U. poz. 539), wchodzącej w życie 18 października 2015 r.
Jak czytamy w opisie publikacji, jest to przystępny, zwięzły komentarz do przepisów księgi czwartej Kodeksu cywilnego - prawo spadkowe, w którym omówiono wszystkie instytucje prawne regulujące skutki prawne śmierci osoby fizycznej w sferze cywilnoprawnych stosunków majątkowych.

imagesViewer

W komentarzu czytelnicy znajdą odpowiedzi na pytania:
1.    Jak w prawidłowy sposób interpretować przepisy kodeksu cywilnego dotyczące prawa spadkowego?
2.    Jakie są prawnie dopuszczalne formy dysponowania majątkiem na wypadek śmierci?
3.    Jak ograniczyć odpowiedzialność następców prawnych za zaciągnięte przez zmarłego długi spadkowe, tzw. dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza?
4.    Czym jest wykaz inwentarza i jak prawidłowo go sporządzić?
5.    Czym różni się zapis zwykły od zapisu windykacyjnego?
6.    Jak przeprowadzić dział spadku?
Komentarz uwzględnia zmiany w prawie:
•    W szczególności omówiono nowelizację wynikającą z ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 539), która wejdzie w życie 18 października 2015 r. Zmiana ta wprowadziła zasadę odpowiedzialności za długi spadkowe z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, tj. do wysokości wartości aktywów spadkowych w miejsce obowiązującej dotychczas zasady odpowiedzialności nieograniczonej.
•    Bogaty wybór najnowszego orzecznictwa SN oraz aktualna literatura przedmiotu.
Zdaniem autorów i wydawcy,  komentarz przeznaczony jest zarówno dla praktyków specjalizujących się w prawie spadkowym: sędziów, notariuszy, adwokatów, radców prawnych, jak i teoretyków prawa.

Więcej o publikacji>>>