Rozważając kwestie podpisania tej ustawy i przekazania jej do publikacji w Dzienniku Ustaw, Prezydent analizował również wątpliwości podnoszone wobec niektórych przepisów ustawy w toku prac parlamentarnych, a także zgłaszane przez Rzecznika Praw Obywatelskich i przedstawicieli Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Zdaniem Prezydenta sprawnie funkcjonujący system zarządzania kryzysowego jest sprawą absolutnie priorytetową, ponieważ zależy od tego skuteczne, nawet w sytuacjach trudnych, działanie struktur organów władzy publicznej, a co najważniejsze bezpieczeństwo obywateli. - Jednak nawet ustawa regulująca tak istotne zagadnienia, musi pozostawać w pełnej zgodności z podstawowymi zasadami państwa prawnego, uregulowanymi w przepisach Konstytucji - napisano w komunikacie kancelarii prezydenta.
Wątpliwości głowy państwa, co do zgodności z Konstytucją, dotyczą m. in. art. 12a ust. 2 i 3. Art. 12a ust. 2 nakłada na szeroki krąg podmiotów obowiązek przekazywania Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie tylko informacji o zagrożeniach o charakterze terrorystycznym, lecz również zagrożeniach dotyczących działań, które mogą prowadzić do zagrożenia życia lub zdrowia ludzi, mienia w znacznych rozmiarach, dziedzictwa narodowego lub środowiska. Zdaniem ekspertów sejmowych regulacja zawarta w art. 12a ust. 2 nakłada się na inne rozwiązania prawne, dotyczące informowania organów ścigania o istniejących zagrożeniach dla dóbr, których ochronie ma służyć. W konsekwencji nie jest jasne jakim obowiązkom podlegają adresaci tego przepisu. Ustawa w art. 12a ust. 3 wprowadza ponadto instytucję zalecenia, które może być udzielone przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego organom i podmiotom. Tymczasem instytucja zalecenia nie została precyzyjnie określona przez parlament w przedmiotowej ustawie, co może rodzić problemy w przyszłości, w praktyce stosowania ustawy. Prezydent Lech Kaczyński uznał, iż rozwiązaniem właściwym będzie poddanie niektórych przepisów ustawy kontroli przez Trybunał Konstytucyjny po jej opublikowaniu.
Prezydent podpisał ustawę, ale ma wątpliwości
Lech Kaczyński podpisał ustawę o zmianie ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Ustawa ta dotyczy kwestii sprawnego zarządzenia systemem bezpieczeństwa państwa w sytuacji kryzysowej, m. in. w sytuacji zagrożenia terrorystycznego. Prezydent ma jednak wątpliwości konstytucyjne.