Jak wynika z badania przeprowadzanego od kilku lat przez Ipsos na zlecenie Wolters Kluwer Polska, prawie dwie trzecie przedsiębiorstw posiadających działy prawne, zamierza w je w przyszłości rozbudować i zredukować liczbę prawników zewnętrznych. Natomiast tylko co piąty z respondentów zamierza zatrudniać więcej niż obecnie prawników zewnętrznych i zredukować liczbę prawników w wewnętrznym dziale prawnym.
Z badania wynika, że najbardziej popularną formą obsługi prawnej firm jest model mieszany, w którym wykorzytywane są zarówno własne zespoły prawne, jak i zewnętrzne kancelarie. Jednak współpraca prawników wewnetrznych z kancelariami nie odbywa się bezproblemowo. Jednym z takich problemów są np. zasady rozliczania się za pracę. 58 proc. spośród badanych w ramach sondażu nie zamierza renegocjować umowy. Ale aż 27 proc. zamierza renegocjować umowę o współpracy i wprowadzić alternatywne w stosunku do rozliczeń godzinowych, sposoby wynagrodzenia, a 12 proc. zamierza renegocjować umowę o współpracy i obniżyć uśrednioną stawkę godzinową.
Partnerzy czy konkurenci - budowanie relacji między prawnikami wewnętrznym a kancelariami prawniczymi - temu poświęcona będzie zaplanowana na 20 września konferencja dla prawników przedsiębiorstw.
Punktem wyjścia do przewidzianej podczas konferencji dyskusji na temat najefektywniejszego modelu doradztwa prawnego w firmach oraz współpracy prawników firmowych z kancelariami zewnętrznymi będzie prezentacja wyników czwartej edycji sondażu na temat obsługi prawnej w polskich firmach WK Biznes. W dyskusji wezmą udział przedstawiciele kancelarii prawnych, biznesmeni i prawnicy firmowi.
Więcej o konferencji: www.lex.pl/kongres
Prawnik w firmie, czy z kancelarii?
Spór: czy lepiej mieć w firmie własnych prawników, czy korzystać z usług zewnętrznych kancelarii, pozostaje wciąż nierozstrzygniety. Wiele firm decyduje się na zatrudnianie etatowwych prawników, ale zdecydowana większość z nich, bo aż 87 procent, i tak współpracuje także z zewnętrznymi kancelariami prawnymi. - Prawnik "firmowy" lepiej zna specyfikę działalności przedsiębiorstwa, ale od zewnętrznej kacelarii można za to oczekiwać większej specjalizacji w określonych dziedzinach prawa - mówią szefowie działów prawnych. O problemach tych będzie mowa podczas zaplanowanej na wtorek konferencji w Warszawie.