Zdaniem autorów komentarza, najważniejszą zmianą jest rozszerzenie katalogu spraw, które mogą być rozpoznane w postępowaniu grupowym. Przed nowelizacją dochodzić można było roszczeń w sprawach o ochronę konsumentów, z tytułu szkody wywołanej korzystaniem z produktu niebezpiecznego oraz z czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych. Obecnie katalog rozszerzono o sprawy z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia, a przy sprawach o ochronę konsumentów także w innych sprawach.
W zakresie dóbr osobistych zezwolono na dochodzenie roszczeń wynikających z uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, w tym także roszczeń przysługujących najbliższym członkom rodziny poszkodowanego, który zmarł z tych przyczyn (art. 1 ust. 2a), przy czym tutaj można jedynie ustalić odpowiedzialność pozwanego, a nie dochodzić zapłaty konkretnej kwoty odszkodowania.
Autorzy zauważają też, że kilka zmian powinno przyspieszyć rozpoznanie spraw. Od teraz sąd rozstrzyga o dopuszczalności postępowania grupowego na posiedzeniu niejawnym, a nie na rozprawie. - Mówiąc nieprawniczo, sędzia pisze postanowienie w swoim gabinecie sam, bez uprzedniej obecności stron na sali rozpraw. Nałożono też na pozwanego obowiązek wniesienia odpowiedzi na pozew przed ww. posiedzeniem. W ten sposób sąd zapozna się ze stanowiskiem obu stron i będzie mógł skutecznie orzec – czytamy w opracowaniu. Więcej>>
Pozwy zbiorowe teraz w szerszym zakresie
Od początku czerwca tego roku obowiązują zmiany w pozwach zbiorowych, które dotyczą zakresu roszczeń, które mogą być zgłaszane w postępowaniu grupowym, oraz przebiegu samego postępowania. Warto śledzić, ponieważ ten rodzaj postępowania jest korzystny dla wszystkich sądów, pełnomocników oraz stron piszą Agnieszka Pachla i Wojciech Rzepiński z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.