Zgodnie z postanowieniami art. 22 Ordynacji podatkowej, minister finansów może w drodze rozporządzenia zaniechać w całości lub części poboru podatków jeżeli jest to uzasadnione interesem publicznym lub ważnym interesem podatników. Projektowane rozporządzenie przewiduje zaniechanie poboru podatku CIT od podmiotów prowadzących fundusze pożyczkowe przeznaczone na udzielanie pożyczek mikro i małym przedsiębiorcom działającym na terenach najwyższego bezrobocia i dotyczy środków otrzymanych przez nie w formie bezzwrotnego wsparcia od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Pożyczki udzielane przez fundusze mają służyć łagodzeniu skutków bezrobocia i przyczyniać się do rozwoju firm i tworzenia nowych miejsc pracy. Opodatkowanie środków finansowych funduszy podatkowych na udzielanie wsparcia, powoduje realne zmniejszenie pomocy jaką mogą otrzymać przedsiębiorcy działający na terenach, na których nastąpiło załamanie na rynku pracy lub stopa bezrobocia należy do najwyższych w kraju. Skutkiem zaniechania poboru podatku dochodowego i w wyniku tego uruchomienia dodatkowych środków finansowych będzie stymulowanie wzrostu zatrudnienia oraz tworzenie nowych miejsc pracy, co niewątpliwie leży w interesie państwa, a tym samym można uznać, że spełnione są przesłanki do wprowadzenia tego typu preferencji podatkowej.
Zaniechanie poboru podatku będzie miało zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2009 r. do dnia 31 grudnia 2010 r.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line
Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 8 marca 2011 r.