Zgodnie z nowelizacją ogłoszoną w ustawie z dnia 10 stycznia 2014 r. (Dz. U. poz. 179), limit wydatków komitetu wyborczego będzie iloczynem liczby wyborców w okręgach oraz kwoty 60 groszy przypadającej na każdego wyborcę w kraju, który został ujęty w rejestrze wyborców.
W związku z tym Państwowa Komisja Wyborcza będzie dodatkowo ogłaszać liczbę wyborców zarejestrowanych w poszczególnych okręgach wyborczych.
Z kolei druga z ustaw, także z dnia 10 stycznia 2014 r. (Dz. U. poz. 180) znosi wymóg dołączania do zgłoszenia kandydatury obywatela UE zaświadczenia wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego, że nie pozbawiono go prawa do kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w tym państwie lub że organ ten nie posiada informacji o pozbawieniu go tego prawa. Zamiast tego kandydat będzie składał jedynie oświadczenie o stosownej treści, podając dodatkowo informację o ostatnim adresie swojego zamieszkania w kraju pochodzenia.
W ramach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zostanie ustanowiony punkt kontaktowy zajmujący się zbieraniem wspomnianych oświadczeń i niezwłocznym przekazywaniem ich do punktu kontaktowego w państwie, którego obywatelem jest kandydat.
Opracował: Daniel Wojtczak, RPE WK