Na stronie internetowej Europejskiego Trybunału Praw Człowieka są już dostępne najnowsze statystki z działalności w roku 2013. Dane te wskazują na znaczący spadek liczby wyroków wydanych przez Trybunał w sprawach przeciwko Polsce. Nasz kraj po raz pierwszy znalazł się również poza pierwszą dziesiątką państw pod względem liczby wniesionych skarg oraz może się pochwalić rekordową liczbą spraw zamkniętych na etapie wykonywania orzeczeń. Dotychczas Polska utrzymywała się w grupie państw, w stosunku do których Trybunał najczęściej stwierdzał niezgodność prawa krajowego bądź praktyki z Konwencją.
W 2013 roku Polska po raz pierwszy znalazła się również poza pierwszą dziesiątką państw pod względem ilości wniesionych skarg. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości to efekt działań podejmowanych przez ten resort na rzecz dostosowania praktyki polskiego wymiaru sprawiedliwości do standardów orzecznictwa Trybunału.
W 2011 roku liczba nowych skarg skierowanych do Trybunału wyniosła 6305, w roku 2012 - 5554 wniosków, zaś w roku 2013 wpłynęło do Trybunału 5031 skarg.
Obok malejącej stale liczby skarg oraz wydawanych przez Trybunał wyroków, do sukcesów naszego kraju można dołączyć także rekordową, jak dotychczas, liczbę spraw zamkniętych na etapie wykonywania orzeczeń. W 2013 roku Komitet Ministrów Rady Europy wydał 278 rezolucji końcowych, zamykających nadzór nad wykonaniem poszczególnych orzeczeń wydanych przeciwko Polsce, przy czym wśród tych spraw znalazło się aż 117 wyroków, co oznacza usunięcie na szczeblu krajowym przyczyn danego naruszenia Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Dla porównania, w roku 2012 wydanych zostało jedynie 153 rezolucji (w tym 30 dotyczących wyroków).
Najnowsze, a także wcześniejsze statystyki Trybunału dostępne są na stronie internetowej ETPCz w zakładce Statistics.
Polska trochę lepiej wypada w Strasburgu
W 2013 roku przed Trybunałem zapadły tylko 23 wyroki wobec naszego kraju, w tym jedynie w 14 sprawach Trybunał stwierdził naruszenie postanowień Konwencji. To znacząca poprawa w stosunku do lat poprzednich.