Eksperci wypowiadający się w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 14 kwietnia 2015 r., który uznał za niekonstytucyjne przepisy prawa bankowego za niezgodne z ustawa zasadniczą - twierdzą, że teraz potrzebne są kolejne zmiany prawne regulujące stosunki między bankami a klientami, Choćby takie jak zabezpieczenie zaciągniętego kredytu do wartości nieruchomości, na którą pożycza pieniądze, a nie całego majątku, jak jest obecnie w Polsce.
Czytaj też>>TK: bankowy tytuł egzekucyjnie zniknie...
Zdaniem dr Huberta Janiszewskiego członka rady nadzorczej Deutsche Bank bankowy tytuł egzekucyjny jest efektem opieszałością działania sądów. W latach 90. opłaty wekslowe zabezpieczające kredyty były bardzo wysokie, więc wprowadzono tę instytucję do prawa bankowego, aby przyspieszyć ściągnięcie wierzytelności.
- Kredyt powinien być związany z nieruchomością, a nie z człowiekiem, który tę nieruchomość nabył - powiedział w radiu TokFM dr Janiszewski. - Jestem zwolennikiem takiego rozwiązania jakie obowiązuje w USA. W momencie, gdy kredytobiorca nie może spłacić kredytu, to oddaje nieruchomość bankowi i wtedy zaczyna działalność w innej, nowej sytuacji - dodaje.
Dr Bogusław Grabowski z Rady Gospodarczej przy premierze, twierdzi, że bankowcy mają rację twierdząc, że wyrok TK podniesie koszty kredytów. Dlatego, że wszystko, co wpływa na wydłużenie czasu egzekucji zwiększa koszty pośrednictwa finansowego. Mówiąc inaczej - jeśli nie znajdziemy innego rozwiązania niż bankowy tytuł egzekucyjny, to banki będą żądały większej marży od wszystkich kredytów.
Trybunał Konstytucyjny w istocie dał większą władzę sądom przy interpretacji umów kredytowych - podkreślił ekspert. Aby przywrócić symetrię między klientem a bankiem należy stworzyć większe uprawnienia dla sądów. Teraz bank idzie do komornika z tytułem egzekucyjnym wystawionym poza sądem, nawet nie informując o tym klienta. Komornik puka do drzwi i zaskakuje kredytobiorcę. A niekiedy wystawienie takiego tytułu wynika z błędnej interpretacji umowy kredytowej.
Bankowcy są sami sobie winni, gdyż prawo nie nakazywało stosować tego tytułu - uważają ekonomiści. Po 1 sierpnia 2016 r. kiedy przestaną obowiązywać niekonstytucyjne przepisy, prawdopodobnie bankowcy będą korzystać z weksli in blanco.
Obecnie klient banku, który chce wziąć kredyt, podpisuje dobrowolne poddanie się bankowemu tytułowi egzekucyjnemu, który ma zabezpieczyć bank w razie gdy klient nie spłaci zobowiązań. Takie oświadczenie ułatwia bankowi uzyskanie od sądu takiego tytułu egzekucyjnego. Wtedy nie trzeba w sądzie prowadzić postępowania rozpoznawczego. Sąd otrzymując z banku wniosek nie bada go merytorycznie, a jedynie formalnie i wydaje zgodę w trzy dni.
ID produktu: 40278357 Rok wydania: 2013
Autor: Zbigniew Ofiarski
Tytuł: Prawo bankowe. Komentarz