Pod pismem do Julii Przyłębskiej podpisali się: Zbigniew Jędrzejewski, Mariusz Muszyński, Wojciech Sych, Jakub Stelina i Andrzej Zielonacki.

Zdaniem  Jarosława Wyrembaka, sędziego TK, to pismo pięciu sędziów TK do Julii Przyłębskiej wpisuje się w ciąg działań poważnie zagrażających polskiej racji stanu. Julia Przyłębska nie jest już prezesem Trybunału Konstytucyjnego, choć może pełnić obowiązki prezesa do czasu wyborów.

Kto jest prezesem?

Według premiera Mateusza Morawieckiego jej kadencja upływa w grudniu 2024 r. - razem z końcem kadencji Przyłębskiej jako sędzi TK, czyli według reguł poprzednio obowiązującej ustawy.

Pięciu sędziów zaapelowało też o zwołanie Zgromadzania Ogólnego TK i wybór nowego prezesa. Zaznaczyli także, że "TK jest strażnikiem wartości i zasad konstytucyjnych i to konstytucja, a nie interesy polityczne, wyznacza mu ramy postępowania i orzekania".

Czytaj w LEX: Laskowski Michał, Granice wolności wypowiedzi sędziego w warunkach kryzysu praworządności >

Na pismo to odpowiedział sędzia TK Jarosław Wyrembak. Jego odpowiedź przekazało PAP w czwartek biuro prasowe Trybunału.

Według sędziego Wyrembaka pismo pięciu sędziów TK to wyraz całkowitego ignorowania skutecznie podjętej - jego zdaniem - uchwały w sprawie  wyboru nowego prezesa TK. - Moim zdaniem, wpisuje się ono w ciąg destrukcyjnych działań poważnie zagrażających bezpieczeństwu Państwa Polskiego i polskiej racji stanu - napisał sędzia Wyrembak.

Zdaniem sędziego Wyrembaka pismo pięciu sędziów będzie wykorzystywane z wielkim zaangażowaniem przez różne środowiska, w tym dziennikarzy.

Czytaj w LEX: Zaufanie do prawa jako wartość i jego ochrona w porządku prawnym państwa >

Tymczasem z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że Julia Przyłębska na  13 kwietnia, zwołała naradę sędziów Trybunału Konstytucyjnego poświęconą ustawie o Sądzie Najwyższym.

Czytaj w LEX: Masilunas Kinga, Sytuacja polskiego wymiaru sprawiedliwości - analiza wpływu wyroku TSUE z dnia 19.11.2019 r., wyroku Sądu Najwyższego z dnia 5.12.2020 r., uchwały składu połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 23.01.2020 r. na postępowania sądowe i sądowo-administracyjne >

Nadal wniosek Prezydenta bez rozpoznania

Spory te są tym poważniejsze, że na rozpoznanie czeka m.in. bardzo ważna, bo związana z Krajowy Plan Odbudowy nowelizacja ustawy o SN, zaskarżona przez Prezydenta RP.

Czytaj w LEX: Proceduralna reakcja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na kryzys praworządności w Polsce >

Jej projekt złożyli posłowie PiS, ma wypełnić kluczowy, dotyczący praworządności "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na KPO. Zgodnie z nowelizacją sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.

Czytaj w LEX: Test bezstronności (niezawisłości) sędziego w praktyce >

 

Cena promocyjna: 84.15 zł

|

Cena regularna: 99 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 74.25 zł