Zgodnie z zasadą stand still funkcjonującej na gruncie prawa wspólnotowego Państwu Członkowskiemu nie wolno wprowadzić ponownie opodatkowania transakcji, które Państwo to wcześniej zwolniło z opodatkowania podatkiem kapitałowym.
Stwierdzić w tym miejscu należy, że od dnia 1 maja 2004 r. Polska zdecydowała się na zwolnienie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych pożyczek udzielanych przez udziałowców spółce.
Zwolnienie to obowiązywało do dnia 31 grudnia 2006 r. Z końcem roku 2006 ustawodawca uchylił art. 9 pkt 10 lit. h ustawy o p.c.c., przewidujący przedmiotowe zwolnienie, tym samym przywracając opodatkowanie pożyczek od udziałowców. Taki stan istniał w systemie prawa do dnia 31 grudnia 2008 r., gdyż 1 stycznia 2009 r. do ustawy ponownie wprowadzono zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych umów pożyczek udzielanych przez udziałowców spółce na mocy art. 9 pkt 10 lit. i ustawy o p.c.c.
Sąd uznał, że Polska decydując się w dniu akcesji na zwolnienie z podatku pożyczki udzielonej spółce przez wspólnika nie mogła ponownie opodatkować tej czynności. Oznacza to, że przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązujące w 2007 r. w zakresie opodatkowania pożyczki udzielonej spółce przez wspólnika są sprzeczne z Dyrektywą 69/335 z dnia 17 lipca 1969 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału.
(I SA/Bd 637/10)

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line