Sprawa dotyczyła skargi konstytucyjnej spółki akcyjnej. Spotkała się odrzuceniem w Naczelnym Sądzie Administracyjnym skargi o wznowienie postępowania.

Zarzuty spółki skarżącej

Spółka w skardze stwierdziła, że takie postanowienie NSA ogranicza w sposób nadmierny:

  • jej prawo do sądu,
  • zamyka drogę dochodzenia naruszonych praw,
  • a także - narusza prawo do zaskarżenia orzeczenia wydanego w pierwszej instancji
  • zasadę dwuinstancyjności postępowania.

Trybunał Konstytucyjny nie podzielił jednak tych argumentów skarżącej.  Wyrok w tej sprawie kontynuuje linię orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym postępowanie w sprawie skargi o wznowienie postępowania ma charakter akcesoryjny w stosunku do postępowania głównego - podkreślił sędzia sprawozdawca Stanisław Rymar.

Wznowienie niemożliwe

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że rozstrzygając o wznowieniu sąd nie rozstrzyga więc odrębnej sprawy w rozumieniu art. 45 ust. 1 Konstytucji. Z tego względu podmiotom postępowań prawnych nie przysługuje konstytucyjna gwarancja dostępu do wznowienia.

W tej sprawie szczególna pozycja NSA w systemie sądów administracyjnych, jako zarazem sądu drugiej instancji i sądu najwyższego hierarchicznie, dodatkowo wzmacnia przekonanie Trybunału Konstytucyjnego o racjonalności przyjętego w art. 173 § 1 prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi rozwiązania - dodał sąd.

Czytaj: NSA: organizacja ekologiczna na prawach strony nie może wznowić postępowania>>
 

Zagadnienie zaskarżalności postanowień w kwestiach „wpadkowych” rozważane było przez Trybunał Konstytucyjny także na gruncie postępowania cywilnego. W trybie kpc nie przewiduje się środka zaskarżenia w wypadku wydania postanowienia w takiej kwestii przez sąd drugiej instancji.

TK przypomniał, że skarga o wznowienie dotyczy sprawy już rozstrzygniętej merytorycznie w drugiej instancji. 

Sygnatura akt SK 26/17, wyrok z 15 marca 2019 r.

 

Cena promocyjna: 57.75 zł

|

Cena regularna: 77 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł