W zależności od rodzaju przestępstwa, podstawowe terminy przedawnienia wynoszą od 5 do 30 lat. W określonych sytuacjach do terminu przedawnienia doliczany jest dodatkowy okres. Do tej pory wynosił on 5 lat bez względu na ciężar przestępstwa – dodawano go, jeżeli w podstawowym okresie przedawnienia zostało wszczęte postępowanie przeciwko osobie (ustalono sprawcę i postawiono mu zarzuty).
Nowelizacja wydłuża dodatkowy okres przedawnienia do 10 lat w przypadku przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego. Natomiast 5 lat będzie doliczane do okresu przedawnienia przestępstw ściganych z oskarżenia prywatnego (czyli np. zniesławienia, zniewagi i naruszenia nietykalności cielesnej).
Zgodnie z nowymi regulacjami, dodatkowy okres przedawnienia będzie liczony już od wszczęcia postępowania „w sprawie”, a nie dopiero od postawienia zarzutów konkretnej osobie. Nowe przepisy obejmują też czyny popełnione przed wejściem w życie nowelizacji, chyba że termin przedawnienia już upłynął. (Dz. U. poz. 189).
Dowiedz się więcej z książki | |
Kodeks karny. Komentarz
|