Jak przypomina MSZ, 25 lat temu, z dniem 1 maja 1993 r. Rzeczpospolita Polska uznała prawo do skargi indywidualnej oraz kompetencje Europejskiego Trybunału Praw Człowieka we wszystkich sprawach dotyczących wykładni i stosowania Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Kilka miesięcy wcześniej, dnia 19 stycznia 1993 r. Polska przystąpiła do Konwencji, zobowiązując się do przestrzegania proklamowanych w niej praw i wolności. Polscy obywatele uzyskali bezpośredni dostęp do europejskiego mechanizmu gwarantowania praw indywidualnych.
- Tym samym, po kilkudziesięciu latach od ustanowienia strasburskiego sądu praw człowieka spełniły się marzenia wielu pokoleń Polaków walczących o Polskę zbudowaną na poszanowaniu praw i godności każdego człowieka. Polska stała się zaś pełnoprawnym i współodpowiedzialnym podmiotem w europejskim systemie gwarantowania praw i wolności - czytamy w rocznicowym oświadczeniu.
Jak zauważa MSZ, zobowiązania płynące z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i wskazań Trybunału zainspirowały szereg reform prawa i praktyki jego stosowania w Polsce. - Rząd Polski, aktywnie współpracując z Trybunałem, wniósł pozytywny wkład do rozwoju i usprawniania jego procedur - stwierdza MSZ. I dodaje, że przez te 25 lat Konwencja stała się integralną częścią i niezbędnym punktem odniesienia dla działań całej administracji i wymiaru sprawiedliwości. - Stworzone też zostały w naszym kraju skuteczne mechanizmy instytucjonalne zapewniające wdrażanie standardów płynących z orzeczeń Trybunału wobec Polski. Są one oparte na współpracy i dialogu wszystkich właściwych władz i przedstawicieli społeczeństwa - czytamy w oświadczeniu.
25 rocznica Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce przypada w roku, w którym świętujemy 100-lecie odzyskania Niepodległości. Historia Konwencji w Polsce stanowi jednocześnie znaczącą część historii niepodległej Polski. Skłania to do podsumowań, ale też do refleksji na przyszłość. Z tą myślą Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało program wydarzeń i inicjatyw upamiętniających tę ważną rocznicę.
Od 25 lat Polska uznaje jurysdykcję ETPC
Przez 25 lat Polki i Polacy wielokrotnie przedstawiali swe sprawy pod ocenę strasburskiego Trybunału. Przyczyniali się w ten sposób do podwyższania standardów ochrony praw człowieka w Polsce. Takim komentarzem Ministerstwo Spraw Zagranicznych skomentowało 25-lecie uznania przez Polskę jurysdykcji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.