O tym, że z Ministerstwem Finansów łatwo nie jest Ministerstwo Sprawiedliwości przekonało się już w przeszłości. W 2019 r. MF było m.in. na "nie" w sprawie wprowadzenia mnożnikowego systemu wynagrodzeń pracowników prokuratur i sądów, plany w tym zakresie spełzły ostatecznie na niczym. Teraz w piśmie do Michała Wosia wiceministra sprawiedliwości, wiceminister Sebastian Skuza punktuje wyczekiwany projekt nowelizacji o kuratorach sądowych.

Czytaj: Projekt - nowy stopień służbowy i dodatki dla kuratorów>>

Sporo zmian, część postulatów uwzględnionych

O tym co ma się zmienić, Prawo.pl pisało 25 listopada. Ma być np. wprowadzony nowy, czwarty stopień służbowy dla kuratorów zawodowych – starszy kurator specjalista. Ministerstwo uzasadnia to tym, że poszerzenie katalogu stopni służbowych dla zawodowych kuratorów sądowych "wpłynie motywująco na dalszy rozwój zawodowy kuratorów".  

Czytaj w LEX: Stasiak Krzysztof, Czy potrzebna jest nam reforma kurateli sądowej? >

Ministerstwo chce nagradzać tych kuratorów, którzy przejmują obowiązki za długotrwale nieobecnych w pracy kolegów/koleżanki. Dookreślono więc przepisy dotyczące dodatku specjalnego. I tak, takiemu kuratorowi zawodowemu, z wyjątkiem m.in. kuratora okręgowego, zastępcy kuratora okręgowego może być przyznany na czas określony dodatek specjalny z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych, w szczególności za zastępowanie osoby długotrwale nieobecnej w pracy lub wykonywanie innych czynności poza zwykłym zakresem obowiązków, do wysokości 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego z zastrzeżeniem, że w ramach posiadanych środków określonych na wynagrodzenia osobowe kuratorów zawodowych.

Sprawdź w LEX: Czy kurator sądowy ma prawo do przechowywania wywiadów celowych wykonanych na rzecz innego sądu? >

Projekt wprowadza także możliwość zwrot kuratorowi sądowemu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu karnym, w którym uczestniczył w charakterze pokrzywdzonego lub oskarżyciela posiłkowego, oraz uzyskanie pomocy psychologicznej. W myśl noweli kuratorowi sądowemu (zarówno kuratorowi zawodowemu, jak i kuratorowi społecznemu), pokrzywdzonemu przestępstwem w związku z wykonywaniem czynności służbowych, przysługuje od pracodawcy, na jego wniosek, zwrot kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu karnym, w którym uczestniczył w charakterze pokrzywdzonego lub oskarżyciela posiłkowego.

Sprawdź w LEX: Czy kurator zawodowy może zlecić pracownikowi socjalnemu bądź policji dostarczenie upomnienia skazanemu pozostającemu pod dozorem kuratora zawodowego? >  

- Zwrot kosztów zastępstwa procesowego obejmuje wydatki rzeczywiście poniesione, do wysokości stawki określonej przepisami o ponoszeniu przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata albo radcę prawnego z urzędu - wynika z propozycji regulacji.

Co więcej proponuje również ryczałt za "ponadprzeciętne używania samochodu prywatnego do celów służbowych".

Czytaj: Kurator może dostać zwrot za przejazdy swoim autem, ale droga do niego będzie wyboista >>

Ministerstwo Finansów zaciska pasa

Ministerstwo Finansów ma jednak kilka uwag do projektu. Pierwsza podstawowa jest taka, że w budżecie na rok 2022 nie zabezpieczono w rezerwie celowej środków na sfinansowanie skutków finansowych proponowanych zmian. - W związku z powyższym OSR projektu należy uzupełnić o informację, iż planowane zmiany zostaną sfinansowane w ramach dotychczas planowanych środków i nie będą stanowić podstawy do ubiegania się o dodatkowe środki z budżetu państwa w roku wejścia w życie ustawy oraz w latach kolejnych - czytamy.

Dodaje również, że podjęcie każdej inicjatywy ustawodawczej powinno zostać poprzedzone analizą, w szczególności pod względem możliwości wykonywania zadań w ramach posiadanych przez dysponentów środków finansowych. - Jest to tym bardziej istotnie, iż mając na uwadze treść art. 9 projektowanej ustawy, z godnie z którym przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia - podkreśla wiceminister Sebastian Skuza.

Czytaj w LEX: Utrat-Milecki Jarosław, Penologia jako podstawa polityki karnej. Wybrane teoretyczne kwestie prawne związane z pracą kuratora sądowego >

Kolejna kwestia to - w ocenie resortu - niewystarczające uzasadnienie wprowadzanych nowych dodatków do wynagrodzenia. W tym zakresie - jak dodaje - stanowisko MF jest negatywne. - Należy podkreślić iż, zgodnie z przyjętymi założeniami tarczy inflacyjnej zakłada się oszczędności wynikające z braku nowych wydatków o charakterze administracyjnym, w szczególności wzmacnianie finansowe ma następować po uprzednim znalezieniu odpowiedniej przestrzeni finansowej. Niezależnie od powyższego postulujemy aby wszystkie dodatki przewidziane w ustawie były określone kwotowo, a nie w sposób relacjonowany - podsumowuje.

Czytaj w LEX: Hein Katarzyna, Zarządzanie Zespołem Kuratorskiej Służby Sądowej. Kompetencje menedżerskie >

 

Wyższy dodatek terenowy? Ale dlaczego

Kolejną sporną kwestią są zmiany dodatku terenowego przysługującego kuratorowi zawodowemu oraz kierownikowi zespołu kuratorskiej służby sądowej. MF podnosi, że projektowane wzrosty wymagają uzasadnienia i dodaje: "dodatek taki ze względu na swój charakter nie powinien przysługiwać za czas, kiedy kurator zawodowy nie pełni swoich obowiązków służbowych (przede wszystkim zwolnienia lekarskie i długotrwałe urlopy, w tym dla poratowania zdrowia). Dodatkowo wprowadzany w art. 14 ust. 5a ryczałt na pokrycie zwiększonych kosztów dojazdów służbowych powinien mieć określone przepisem ramy czasowe oraz maksymalną wysokość - wskazuje.

Sprawdź w LEX: Jakiego typu dane poradnia psychologiczno-pedagogiczna może udostępniać kuratorowi sądowemu? >

Odwołuje się również do do projektowanego art. 34a ust. 1 zgodnie z którym „Minister Sprawiedliwości, mając na względzie racjonalne wykorzystanie kadr kuratorskiej służby sądowej oraz potrzeby wynikające z obciążenia jej zadaniami w poszczególnych sądach, przydziela nowe stanowiska kuratorskie”. – Przepis należałoby doprecyzować, czy chodzi o tworzenie nowych stanowisk, czy też o przenoszenie stanowisk między sądami. W przypadku możliwości tworzenia przez Ministra Sprawiedliwości zupełnie nowych etatów kuratorskich, przepis powinien zostać doprecyzowany, iż możliwość taka istnieje w granicach posiadanych środków finansowych  - czytamy w uwagach MF.

Czytaj w LEX: Babicka-Wirkus Anna, Wirkus Łukasz, Nowe wyzwania Kuratorskiej Służby Sądowej. Przygotowanie kulturowe kuratorów sądowych do pracy z obcokrajowcami >

Co więcej, resort finansów ma również zastrzeżenia do planowanego poziomu wydatków związanych z utworzeniem nowych etatów i proponowanym wzmocnieniem kadrowym w sekretariatach do obsługi biurowej zespołów kuratorskiej służby sądowej. Koszt dla budżetu państwa związany ze zwiększeniem zatrudnienia w tym obszarze został oszacowany na ok. 7 mln zł rocznie. - W świetle powyższego, tym bardziej zasadnym jest dokonanie ponownej analizy w zakresie zasadności zwiększania zatrudnienia w proponowanym wymiarze, zwłaszcza mając na uwadze ograniczenia w dostępnej przestrzeni wydatkowej budżetu państwa w kolejnych latach - wskazano.

Sprawdź w LEX: Czy kuratorowi zawodowemu przysługuje dzień wolny za pracę w święto? >