Rząd przygotowuje pakiet zmian mających poprawić otoczenie prawne przedsiębiorców. Wśród poruszonych w projekcie aspektów znalazła się kwestia sytuacji przedsiębiorcy, który działał w zgodzie z przyjętą przez organy administracji publicznej wykładnią przepisów prawa, natomiast ta wykładnia uległa zmianie, nie wiążącej się z nowelizacją przepisów prawa lub zmianami w określonym stanie faktycznym. Zaproponowano przyjęcie rozwiązań mających chronić przedsiębiorcę działającego w zaufaniu do ugruntowanej praktyki stosowania przepisów prawa.
W projekcie zdefiniowano pojęcie „ugruntowanej praktyki” jako dominującą wykładnię prawa w okresie objętym zachowaniem przedsiębiorcy, a jednocześnie w okresie nie krótszym niż 12 ostatnich miesięcy. Wykładnia ta ma wynikać z takich dokumentów, jak pisemne stanowiska, interpretacje, rozstrzygnięcia organów administracji i sądów itd.
W przypadku działania przedsiębiorcy w zaufaniu do ugruntowanej praktyki nie będzie można obciążyć go żadnymi daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub innymi karami. Podobne konsekwencje miałyby się wiązać z działaniem przedsiębiorcy w zgodzie z wydanymi przez organy administracji publicznej adresowanymi do innych przedsiębiorców interpretacjami. Przewiduje się tu jednak dwa dodatkowe warunki – interpretacja nie może ulec wcześniej zmianie, a stan faktyczny, w którym została wydana, ma być taki sam, jak ten, w którym znajduje się przedsiębiorca powołujący się na nią.
Dowiedz się więcej z książki | |
Metodyka sporządzania umów gospodarczych
|
Przyjęte reguły będą mieć konsekwencje w zakresie kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorców. W projekcie przyjęto mianowicie, że jeżeli kwestionowane w toku kontroli postępowanie przedsiębiorcy wynikało ze stosowania się przez niego do ugruntowanej praktyki, wydanego wobec niego wcześniejszego rozstrzygnięcia lub interpretacji przepisów skierowanej do innego przedsiębiorcy, ale wydanej w takim samym stanie faktycznym, organ kontroli ograniczy się do zawiadomienia przedsiębiorcy o ujawnionych okolicznościach, wskazując przy tym materiał dowodowy. Natomiast w zakresie zaleceń pokontrolnych organ wskaże prawidłowy sposób postępowania i termin, od jakiego należy się do niego stosować. Tym samym pouczenie przedsiębiorcy zastąpi w takiej sytuacji inne sankcje administracyjne, finansowe lub kary.
Zaproponowane zmiany miałyby się znaleźć w znowelizowanych przepisach ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584, ze zm.) i miałyby obowiązywać od dnia 1 stycznia 2017 r. Obecnie projekt ustawy podlega konsultacjom społecznym.
Źródło: www.rcl.gov.pl