Przygotowywany w tym zakresie rządowy projekt ustawy o spółdzielniach rolników zakłada, że tworzenie tego typu spółdzielni przyczyni się do koncentracji podaży produktów rolnych oraz do poprawy efektywności gospodarowania na obszarach wiejskich.

Głównym zadaniem spółdzielni rolników będzie prowadzenie działalności gospodarczej w interesie ich członków. W projekcie określono obligatoryjny, jak i fakultatywny zakres tej działalności. Spółdzielnie będą zobowiązane do planowania produkcji produktów rolnych, koncentracji podaży i organizowania sprzedaży produktów wytworzonych przez członków, jak i do koncentracji popytu i organizowania zakupu potrzebnych członkom środków produkcji. Oprócz tego spółdzielnie będą mogły zajmować się m.in. przechowywaniem, przetwarzaniem, bezpośrednią sprzedażą produktów rolnych.

Do założenia spółdzielni rolników wystarczy minimum pięć osób zajmujących się produkcją rolną, czyli – jak stanowi projekt – osób fizycznych lub prawnych prowadzących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub prowadzących działalność rolniczą w zakresie działów specjalnych. Również minimalna liczba członków spółdzielni została określona na pięć osób będących producentami rolnymi. Członkami spółdzielni będą mogły być ponadto osoby fizyczne lub prawne zajmujące się działalnością inną niż produkcja rolna, jednak podmioty takie nie będą mogły pełnić funkcji członków rady nadzorczej spółdzielni.

Dostęp do członkostwa w spółdzielni rolników będzie otwarty - spółdzielnia nie będzie mogła odmówić przyznania członkostwa wnioskującemu o to rolnikowi, jeżeli spełnia on wszystkie wymogi określone w ustawie i statucie spółdzielni.

Spółdzielnia rolników będzie uznana za producenta rolnego w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego o kontraktacji. Dodatkową zachętą do tworzenia spółdzielni rolników ma być zwolnienie tych podmiotów z określonych obowiązków fiskalnych. Dochody spółdzielni rolników pochodzące z transakcji z członkami spółdzielni, jak i inne – o ile zostaną przekazane na fundusz rezerw niepodzielnych – będą zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych. Ponadto wolne od podatku od nieruchomości będą budynki i budowle będące własnością spółdzielni lub będące w ich użytkowaniu wieczystym, o ile są wykorzystywane na działalność spółdzielni.

W projektowanej ustawie przewidziano 30-dniowe vacatio legis. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych.

Źródło: www.rcl.gov.pl,