Jak stwierdza autorka wydanej właśnie książki Prawa obywatelskie i polityczne a prawa gospodarcze, społeczne i kulturalne. Porównanie systemów ochrony, nagromadzenie tych różnic wpływa negatywnie na ochronę zapewnianą przez te umowy i powoduje, że idea niepodzielności praw człowieka nie jest w pełni wcielona w życie.
Jak podkreśla autorka, dowodem na to, że wciąż toczy się dyskusja wokół stworzenia spójnych i kompatybilnych systemów, może być niedawno przedłożona propozycja rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wzywająca Zgromadzenie do przygotowania specjalnego raportu, „który wzmocniłby pozycję Europejskiej Karty Społecznej w centrum europejskiej sceny politycznej, co pozwoliłoby na pokazanie jej pełnego potencjału, obok Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (…) w imię niepodzielności i współzależności praw człowieka”. - Podobnym dowodem jest też treść rezolucji Rady Praw Człowieka ONZ popierającej przyjęcie protokołu dodatkowego do Międzynarodowego Paktu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych w brzmieniu: „przypominając, że Deklaracja Wiedeńska i Program Działań (…) potwierdzają, iż wszystkie prawa człowieka są uniwersalne, niepodzielne, wzajemnie ze sobą powiązane, współzależne i wzajemnie się wzmacniają i muszą być traktowane w sprawiedliwy i równy sposób, na tych samych zasadach i z tym samym naciskiem” – czytamy we wstępie do książki.
Jak podkreśla jej wydawca, monografia zawiera kompleksowe omówienie czterech systemów ochrony praw człowieka: dwóch chroniących prawa polityczne i obywatelskie oraz ich bliźniaczych systemów ochrony praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych.
Zaprezentowane w niej zostały zakresy zobowiązań stanowiących fundament do określenia szczegółowych obowiązków państw-stron w zakresie zapewniania prawidłowej realizacji praw człowieka.
Autorka przedstawia w opracowaniu m.in.:
- procedury dotyczące składania skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i zawiadomienia do Komitetu Praw Człowieka, a także postępowania przed tymi organami,
- pogłębioną analizę postępowań przed Europejskim Komitetem Praw Społecznych oraz Komitetem Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych ONZ wraz z procedurami składania skarg i zawiadomień obowiązujących na podstawie Protokołów, które wciąż nie zostały ratyfikowane przez Polskę (co uniemożliwia ich stosowanie przez osoby zamieszkałe na terytorium RP).
Według autorki i wydawcy, książka jest przeznaczona adwokatów i radców prawnych, pracowników organizacji pozarządowych oraz pracowników naukowych zajmujących się problematyką ochrony praw człowieka.
Niepodzielność praw człowieka jeszcze nie całkiem wdrożona
Cztery fundamentalne dla ochrony praw człowieka systemy zawierają odmienne zakresy zobowiązań o charakterze generalnym nakładanych na państwa-strony oraz ustanawiają niejednolite mechanizmy ochrony - pisze dr Zuzanna Kulińska-Kępa z Uniwersytetu Warszawskiego.