Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych ustaliło, co oznacza uczestnictwo radców w szkoleniu zawodowym. To ważna obecnie kwestia, ponieważ uchwała Krajowej Rady Radców Prawnych z 6 czerwca 2008 r. w sprawie określenia zasad wypełniania przez radcę prawnego obowiązku brania udziału w szkoleniach zawodowych, zobowiązuje członków samorządu do systematycznego uczestnictwa w szkoleniach uzupełniających i podnoszących ich kwalifikacje.

Z kontekstu sprawy wynika, że są już wątpliwości, jakie szkolenia można uznać za ważne z tego punktu widzenia, kiedy udział w nich będzie zaliczony jako wypełnienie wymaganego samorządową regulacją obowiązku. Do Krajowej Rady Radców Prawnych napływają już pytania i w stanowisku z 28 kwietnia 2009 r. Prezydium KRRP wyjaśniło niektóre ze zgłaszanych wątpliwości. Np. problem, przed jakim stanął jeden z radców prawnych, który uczestniczył w szkoleniu organizowanym przez Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza.

Po ocenie przedstawionego przez ten Związek stanu faktycznego okazało się, że uczestnikami tych szkoleń są członkowie Izby, członkowie organów zarządzających osób prawnych, wspólnicy spółek osoby prowadzące działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, pracownicy lub osoby współpracujące z członkami Izby, zajmujący się świadczeniem usług telekomunikacyjnych, usług w zakresie obsługi księgowej i rachunkowej jak też kadrowej. Owszem, w szkoleniu znalazły się, obok tematyki obejmującej kwestie „stricte techniczne” świadczenia usług telekomunikacyjnych, także wątki prawne. Jednak zdaniem kierownictwa samorządu radcowskiego to za mało. Prezydium KRRP uznało, że udział w takim szkoleniu nie może być uznany za wypełnienie przez radcę prawnego wynikającego ze wspomnianej uchwały obowiązku dokształcania się.

Pojęcie „szkolenie zawodowe radcy prawnego” należy rozumieć – czytamy w stanowisku Prezydium KRRP - jako szkolenie w zakresie wykonywania zawodu radcy prawnego, nabywania nowych wiadomości i doskonalenia swoich umiejętności zawodowych. Niezbędnym elementem pozwalającym zaliczyć dane szkolenie do jednej z form szkolenia wymienionych w § 1. cyt. uchwały KRRP jest to, że jest to szkolenie w zakresie zawodu radcy prawnego. Nie jest takim szkoleniem zawodowym, szkolenie przez radcę prawnego, w zakresie różnych gałęzi prawa, innych osób, które są przedsiębiorcami, członkami organów osób prawnych lub wykonują inne zawody niż zawód radcy prawnego. Takie szkolenie jest świadczeniem pomocy prawnej jednostkom organizacyjnym oraz osobom fizycznym, czyli jest wykonywaniem zawodu.

Nie jest także szkoleniem zawodowym, w rozumieniu uchwały, szkolenie, które jest adresowane do kręgu osób innych niż radcowie prawni, nawet, jeżeli uczestniczą w nim pojedynczy radcowie prawni. Szkolenie zawodowe w rozumieniu § 1 cyt. uchwały KRRP to szkolenie, organizowane dla radców prawnych i prowadzone przez radców prawnych a także sędziów, adwokatów, notariuszy, pracowników nauki lub prawników o wysokich kwalifikacjach zawodowych będących specjalistami w zakresie specjalistycznej wiedzy prawniczej. Udział w takim szkoleniu także innych osób, nie pozbawia tego szkolenia statusu „szkolenia zawodowego”, gdyż o tym statusie decyduje oznaczenie, przez organizatora, podstawowego kręgu adresatów szkolenia, np.: szkolenie dla radców prawnych.

Innym problemem, jaki w tym samym stanowisku rozstrzygnęło Przydium KRRP, była odpowiedź na pytanie, czy publikowanie w prasie codziennej jest równoznaczne z publikowaniem, o którym mowa w uchwale?

Uchwała KRRP ustanawia, w przepisie §1 pkt. 4, dwa kryteria zaliczenia publikacji artykułów w czasopismach do jednej z form wypełniania obowiązku brania udziału w szkoleniach zawodowych. Pierwszym kryterium jest kryterium rodzaju tytułu prasowego, w którym następuje publikacja. Opracowanie z zakresu prawa bądź artykuł muszą być publikowane w czasopiśmie. Drugim kryterium jest miejsce publikacji określone rodzajowo, jako „czasopismo fachowe”. Skoro jednak uchwała używa sformułowania w „czasopismach fachowych, w tym wydawanych przez organy samorządu radców prawnych, adwokatów i notariuszy”, to oznacza to, że publikacja nie musi nastąpić wyłącznie w czasopismach fachowych wydawanych przez te podmioty, wobec czego publikacja może nastąpić w innym czasopiśmie, byle tylko czasopiśmie fachowym.

Według Prezydium KRRP Uchwała wprawdzie nie określa, częstotliwości ukazywania się czasopism fachowych, jednakże mając na uwadze to, że uchwała używa wyrazu „czasopisma”, nie można zaliczyć do nich prasy codziennej, gdyż jest ona czym innym niż czasopisma.  Wyjątkiem od tej zasady są publikacje zamieszczone w kolumnach prawniczych „Rzeczpospolitej” i „Gazety Prawnej”.