Realizowany przez służbę więzienną polski projekt, w ramach którego skazani pracują jako wolontariusze w domach pomocy społecznej i hospicjach, został laureatem Kryształowej Wagi - europejskiej nagrody z zakresu wymiaru sprawiedliwości – poinformowało Biuro Informacji Rady Europy.
Teraz ten projekt został doceniony przez Radę Europy i Komisję Europejską, które to organy Nagrodę Kryształowej Wagi przyznają od 2005 roku. Otrzymują ją co dwa lata autorzy innowacyjnych przedsięwzięć i metod pracy w wymiarze sprawiedliwości z państw-członków Unii Europejskiej i Rady Europy. W polskich więzieniach nie realizuje się zbyt wiele programów resocjalizacyjnych. Bo nie ma do tego środków i warunków (np. z powodu przepełnienia), nie było też do tego dotychczas za bardzo wsparcia ze strony resortu sprawiedliwości i polityków. Trzeba też mieć świadomość tego, że polska opinia publiczna w większości nie pochwala takiego podejścia do ludzi skazanych za przestępstwa. Teraz, gdy służbą więzienną kieruje człowiek znany z prekursorskich działań w tej dziedzinie, być może będzie się coś zmieniać. Wypada mieć nadzieję, że to europejskie wyróżnienie doda skrzydeł wszystkim tym, którzy uważają, że więżniów trzeba też wychowywać, a nie tylko izolować.
Ten projekt jest prowadzony w niektórych z polskich zakładów kranych od kilku lat. Skazani, którym pozwala na to sąd i więzienne władze, pracują jako wolontariusze w domach opieki społecznej i hospicjach - zarówno dla osób starszych, jak i dzieci. Zajmują się tam osobami przebywającymi w tych placówkach, wykonują prace porządkowe, techniczne itp. Dla wielu z osadzonych jest to forma resocjalizacji, bardzo dobrze oceniana przez psychologów. Przyznają oni też, że praca, polegająca na obcowaniu z ludźmi, którzy odchodzą, zaskakująco pozytywnie oddziałuje na psychikę osób pozbawionych wolności.
Nagroda za więźniów pracujących w hospicjach
Ze Strasburga polski wymiar sprawiedliwości otrzymuje przeważnie złe wiadomości. Najczęściej są to wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, skazujące Polskę na kary i odszkodowania za przewlekłe postępowania w sądach oraz za złe warunki panujące w polskich zakładach karnych. Za wydarzenie można więc uznać uhonorowanie naszego kraju nagrodą Kryształowej Wagi przez Radę Europy i Komisję Europejską.