Projekt ministra sprawiedliwości obejmuje m.in. zmianę całego działu XIII "Koszty postępowania" (art. 117-119) k.p.s.w. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1713 z późn. zm.). W myśl uzasadnienia projektu, nowelizacja ma na celu "rozwiązanie problemu związanego z pokrywaniem kosztów postępowania w sprawach o wykroczenia w toku czynności wyjaśniających przeprowadzanych przez organ podległy władzom jednostki samorządu terytorialnego". Przykładowo wskazuje się tu zwrot należności świadka związanych z czynnościami wyjaśniającymi, prowadzonymi przez straż miejską lub gminną. Według ministra sprawiedliwości, na podstawie obowiązujących przepisów nie da się jednoznacznie wskazać podmiotu właściwego do zwrotu tego typu kosztów.

W myśl projektu, wydatki ponoszone podczas czynności wyjaśniających, a przeprowadzane przez organ podległy władzom jednostki samorządu terytorialnego, mają być wykładane przez właściwą j.s.t. (nowy art. 117 § 3), a następnie rozliczane stosownie do zasad odpowiedzialności za wynik postępowania.

Teraz, zgodnie z obowiązującym art. 117 § 1 k.p.s.w., "wszelkie wydatki w toku postępowania w sprawach o wykroczenia wykłada tymczasowo Skarb Państwa", zaś w dziale XIII k.p.s.w. nie reguluje się kwestii wykładania kosztów przez samorząd terytorialny.

Wydatki wykładane przez Skarb Państwa i samorząd terytorialny będą miały charakter zryczałtowany.

Ponadto, przewiduje się odpowiednie zmiany innych ustaw, tj. Prawa o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych oraz kodeksu karnego wykonawczego.

Do czynności wyjaśniających niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji będzie miała zastosowanie już nowa ustawa.

Opracowanie: Małgorzata Sowa-Grajewska,

Źródło: www.ms.gov.pl,