Obecnie egzekucja z nieruchomości prowadzona jest zarówno przez sąd, jak i przez komornika. Widoczne jest to zwłaszcza na etapie następującym po zakończeniu licytacji. Od tej chwili większość przepisów należy do sądu, jednak niektóre, takie jak: odprowadzenie podatku VAT, wydanie postanowienia o ustaleniu kosztów, czy opracowanie projektu planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji, przeprowadza komornik. Rodzi to wiele problemów praktycznych, zwłaszcza, gdy dla dokonania danej czynności zastrzeżono termin, zdarza się bowiem, że wnioski - ze względu na nieprecyzyjne przepisy - kierowane są do niewłaściwego organu.
Ma to zmienić planowana przez ministerstwo sprawiedliwości nowelizacja procedury cywilnej. Zakłada ona powierzenie wszystkich czynności w ramach egzekucji z nieruchomości komornikowi, zwłaszcza, że - według wnioskodawców - doniosłość niektórych czynności (takich jak wezwanie nabywcy do uiszczenia ceny, czy też przedłużenie terminu do dokonania tej czynności) nie uzasadnia angażowania sądu.
Według założeń do projektu noweli do zadań sądu związanych z egzekucją z nieruchomości należeć będzie jedynie rozpoznawanie skarg na czynności komornika i zarzutów przeciwko planowi podziału oraz wydawanie orzeczeń stwierdzających utratę rękojmi.
Monika Sewastianowicz
MS: komornik samodzielnie powinien prowadzić egzekucję z nieruchomości
Resort sprawiedliwości chce powierzenia komornikowi wszystkich czynności związanych z prowadzeniem egzekucji z nieruchomości. Taka propozycja znalazła się w założeniach do projektu noweli kodeksu postępowania cywilnego.