Minister Kwiatkowski przypomniał, że treść obu umów przekazana została rosyjskim partnerom w trakcie czerwcowej, także dwudniowej, wizyty rozyjskiego ministra Konowałowa w Polsce. Była to pierwsza od 15 lat wizyta rosyjskiego ministra sprawiedliwości w naszym kraju.
Umowa regulująca współpracę Polski i Rosji w sprawach karnych zawiera regulacje stanowiące uzupełnienie Europejskiej Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z 1959 r., która wiąże obydwa państwa. Umowa wprowadza nowe szczególne formy współpracy transgranicznej w sprawach karnych. - W kontekście ostatnich wydarzeń dotyczących tragedii smoleńskiej w sposób szczególny podkreślić należy regulacje odnoszące się do powoływania m.in. tzw. wspólnych zespołów śledczych. Co więcej, po podpisaniu wspomnianej umowy polscy prokuratorzy, a także sędziowie, aby np. przesłuchać rosyjskiego świadka, nie będą musieli udawać się do Rosji. Konieczne czynności będą mogli wykonać w Polsce - dzięki wideokonferencjom, które zaproponowane przez polską stronę regulacje także przewidują. Wprowadzona tą umową decentralizacja obrotu w sprawach karnych oraz ustanowienie szczególnych form współpracy dwustronnej przyczynią się niewątpliwie zarówno do przyspieszenia postępowań, jak i do zwiększenia efektywności w walce z przestępczością - mówił minister.
Kolejna negocjowana umowa to projekt porozumienia między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej o bezpośrednim porozumiewaniu się sądów w zakresie udzielania pomocy prawnej w sprawach cywilnych. Dzięki temu porozumieniu uproszczone zostaną postępowania sądowe w sprawach cywilnych, co jest szczególnie ważne dla polskiego biznesu. To istotny problem we współpracy gospodarczej przede wszystkim z Obwodem Kaliningradzkim. Aktualnie wszystkie wnioski z sądów trafiają najpierw do rosyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości w Moskwie, które wniosek rozpatruje i dopiero potem przesyła go do właściwego sądu. W konsekwencji przedsiębiorcy mają często trudności w dochodzeniu swoich praw na skutek przewlekłości procedury.
Proponowane zmiany umożliwią bezpośrednie przekazywanie wniosków np. o doręczenie dokumentów lub przekazanie dowodów do właściwych miejscowo rosyjskich sądów. Dotyczy to także - o czym musimy pamiętać - spraw rodzinnych, w tym alimentacyjnych. Taki sposób komunikowania się, z pominięciem pośrednictwa organów centralnych, przyczyni się do sprawnego przebiegu postępowań sądowych i skrócenia czasu ich trwania. Porozumienie będzie więc miało praktyczny wymiar dla wszystkich obywateli, w tym przedsiębiorców.
- Moja wizyta w Rosji nie była jednak poświęcona jedynie negocjowaniu dwóch wspomnianych przeze mnie umów. Jej efektem są też realne działania, które już teraz będą skutkować dużo lepszą polsko-rosyjską współpracą. Wczoraj podpisaliśmy program współpracy między Ministerstwem Sprawiedliwości RP i Ministerstwem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej w latach 2010-2012 - podsumowywał minister Krzysztof Kwiatkowski.
- To dokument precyzujący wykonanie podpisanego przez nas w czerwcu w Łodzi memorandum. Memoranda o współpracy mamy podpisane z kilkoma krajami. Rosja jest jednak pierwszym krajem, z którym podpisane memorandum uzupełniamy o szczegółowy program współpracy na dane lata - dodał minister. 
Jak informuje resort sprawiedliwości, w trakcie wizyty - równolegle ze spotkaniami ministrów sprawiedliwości - spotykali się przedstawiciele polskiej i rosyjskiej służby więziennej, którzy podpisali porozumienie o współpracy. Jeżeli obecnie polski obywatel trafia do zakładu karnego w Rosji, to może złożyć wniosek o odbywanie kary pozbawienia wolności w polskim więzieniu. Rosyjskie więzienia są jednak wyjątkowo dolegliwe i inaczej zorganizowane niż polskie zakłady karne, a średni okres rozpatrywania takiego wniosku skazanego to dziewięć miesięcy. W wyniku porozumienia okres ten ulegnie radykalnemu skróceniu. Polacy trafiający do zakładów karnych w Rosji będą natychmiast informowani o możliwości odbywania kary w kraju.