Działania legislacyjne ministra to jeden ze skutków zabójstwa policjanta na warszawskiej Woli. Już kilka dni po tym zdarzeniu Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział, ze trzeba zaostrzyć prawo za zabójstwo funkcjonariusza. Potem doszły następne szczegóły. Najnowsza wersja ministerialnego planu mówi, że przestępcy, który zamorduje policjanta, prokuratora czy sędziego będzie grozić kara 25 lat więzienia albo dożywocie. MS zapowiada też wprowadzenie przepisu chroniącego osoby, które podejmą próbę udaremnienia popełnienia przestępstwa. - Każdy obywatel, który podejmie interwencję niejako w zastępstwie funkcjonariusza, będzie chroniony prawnie jak funkcjonariusz publiczny - mówi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Resort chce też wprowadzić zaostrzoną odpowiedzialność za czynną napaść na funkcjonariusza, która skończyłaby się ciężkim uszkodzeniem jego ciała - groziłoby za to od 3 do 15 lat więzienia, a taki czyn byłby kwalifikowany jako zbrodnia. Ministerstwo Sprawiedliwości chce także, by atak na człowieka stającego w obronie innej osoby lub mienia był traktowany w sądzie jak atak na funkcjonariusza policji na służbie. Obecnie grozi za to od grzywny do 3 lat pozbawienia wolności (jeśli doszłoby do naruszenia nietykalności cielesnej) lub od roku do 10 lat lat więzienia - gdyby sprawę zakwalifikowano jako czynną napaść na funkcjonariusza.
W środę 3 marca br. minister zapowiedział,  że prace nad zmianami w kodeksie karnym, dotyczące wzmocnienia ochrony prawnej funkcjonariuszy publicznych, będą prowadzone w ramach szybkiej ścieżki legislacyjnej. Projekt w przyszłym tygodniu ma trafić na posiedzenie Komitetu Rady Ministrów, a już w przyszłym miesiącu do Sejmu. Minister nic nie mówi o roli Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego w pracach nad tymi dość poważnymi zmianami.
Z nieoficjalnych rozmów z członkami tego gremium wynika, że nie konsultowano z nimi tych założeń. A właśnie po to komisja, z prof. Andrzejem Zollem na czele, została powołana i po to zaproszono do jej składu grono poważnych ekspertów. Takie też zdanie stawiał komisji minister.
Podczas pierwszego posiedzenia Komisji 3 grudnia 2009 roku Krzysztof Kwiatkowski mówił: - Zanim trafiłem do Ministerstwa Sprawiedliwości kierowałem Komisją Ustawodawczą Senatu RP, która zajmowała się m.in. zmianami prawa karnego. Doświadczenia z tego czasu przekonały mnie o tym jak ważny jest głos praktyków i teoretyków w trakcie prac nad zmianami legislacyjnymi.  Jestem przekonany, że powstanie Komisji pozytywnie wpłynie na jakość podejmowanych przez nas na bieżąco inicjatyw legislacyjnych.
Jak się do tego ma brak konsultacji z członkami komisji tak ważnych zmian w kodeksie? Co wreszcie członkowie komisji myślą o takim trybie zmian prawa? Oficjalnie nie chcą się na ten temat wypowiadać.

Komentarz

......................
Skład Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego
Przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego
prof. dr hab. Andrzej Zoll – Kierownik Katedry Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zastępca Przewodniczącego Komisji
prof. dr hab. Piotr Hofmański – sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego, Kierownik Katedry Postępowania Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Członkowie Komisji
Joanna Agacka-Indecka - prezes Naczelnej Rady Adwokackiej
prof. dr hab. Tomasz Grzegorczyk – sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego, Kierownik Katedry Postępowania Karnego i Kryminalistyki oraz Zakładu Postępowania Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
dr Michał Królikowski – Dyrektor Biura Analiz Sejmowych, Adiunkt w Katedrze Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Kazimierz Postulski – sędzia Sądu Apelacyjnego w Lublinie.
Grażyna Stanek – prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, Zastępca Dyrektora Departamentu Legislacyjno – Prawnego Ministerstwa Sprawiedliwości.
Janusz Śliwa – prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, Naczelnik Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.
prof. dr hab. Zofia Świda – Katedra Postępowania Karnego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
prof. dr hab. Stanisław Waltoś – członek Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
dr Małgorzata Wiaderek – Wąsek – Adiunkt w Katedrze Procedury Karnej i Kryminalistyki na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
prof. UAM dr hab. Paweł Wiliński – Kierownik Katedry Postępowania Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
prof. UJ dr hab. Włodzimierz Wróbel – Kierownik Zakładu Bioetyki i Prawa Medycznego w Katedrze Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Stanisław Zabłocki – sędzia Sądu Najwyższego, Przewodniczący Wydziału Zagadnień Prawnych Izby Karnej Sądu Najwyższego.

Sekretarz Komisji
Beata Wiraszka – Bereza, prokurator Prokuratury Okręgowej w Lublinie