Stanowisko takie przedstawił podczas spotkania z sędziami koordynatorami ds. mediacji działających w sądach okręgowych.

Zdaniem ministra mediacja przebiła się już do mentalności społeczeństwa jako jeden ze sposobów rozwiązywania sporów. - Nie zwalania nas to jednak z obowiązku jej aktywnego popularyzowania – podkreślił.

Z przedstawionych przez resort sprawiedliwości danych wynika, że w efekcie podejmowanych działań, liczba spraw skierowanych przez sądy do mediacji wzrosła z 17 811 w 2015 r. do 26 810 w 2018 r. Najwięcej postępowań mediacyjnych przeprowadzono w sądach rejonowych w okręgach: warszawskim (2023), lubelskim (1349) i krakowskim (1264). Największą liczbą mediacji w sądach okręgowych mogą poszczycić się sądy okręgowe w Warszawie (1504), Krakowie (636) oraz w Poznaniu (458).  

Czytaj: Mediacja może odciążyć sądy gospodarcze >>
 

Celem spotkania było m.in. omówienie nadesłanych przez prezesów sądów okręgowych sprawozdań z działań podejmowanych na rzecz wsparcia oraz promocji alternatywnych metod rozwiązywania sporów, analiza danych statystycznych dotyczących postępowań mediacyjnych w sądach rejonowych i okręgowych w ostatnich latach oraz  wypracowanie propozycji działań, które w przyszłości przyczynią się do zwiększenia liczby spraw kierowanych do mediacji.

- Ministerstwo Sprawiedliwości popiera wszelkie działania dążące do odciążania sędziów od spraw, które niekoniecznie muszą być przedmiotem postępowania sądowego oraz umożliwiające stronom zawarcie satysfakcjonującego porozumienia - podkreślił minister Łukasz Piebiak.

 

Cena promocyjna: 75.6 zł

|

Cena regularna: 84 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł