Nowe rozporządzenie umożliwia uiszczenie grzywny w formie bezgotówkowej, za pomocą karty płatniczej, ale tylko w sytuacji, w której funkcjonariusz ją nakładający lub finansowy organ postępowania przygotowawczego albo kasa właściwego urzędu, są wyposażeni w odpowiednie urządzenie do autoryzacji transakcji rozliczeń bezgotówkowych.
Dla uproszczenia i usprawnienia postępowania mandatowego dotychczasowe formularze zostały zastąpione jednym wzorem mandatu karnego, na którym funkcjonariusz wydający mandat karny wskaże, czy kara grzywny została nałożona w drodze mandatu karnego, czy mandatu karnego kredytowanego. Stare formularze mandatów mogą być stosowane do czasu wyczerpania zapasów, jednak nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2012 r.
Mandat za wykroczenie skarbowe będzie w dalszym ciągu mógł nałożyć upoważniony przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego pracownik tego urzędu, inspektor kontroli skarbowej oraz funkcjonariusz celny, upoważniony przez naczelnika właściwego urzędu celnego.
W nowym rozporządzeniu nie umieszczono natomiast przepisów odnoszących się do nakładania za wykroczenia skarbowe kary grzywny w drodze mandatu karnego przez funkcjonariuszy tzw. niefinansowych organów postępowania przygotowawczego, czyli Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
(Rozporządzenie Rady MinistrówRady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2011 r. w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe (Dz. U. Nr 94, poz. 552).

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line