Spotkanie, zorganizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Komisję Europejską odbyło się w dniach 9-10 listopada w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
W czwartek Krzysztof Kwiatkowski spotkał się on z przebywającą w Warszawie unijną komisarz ds. sprawiedliwości i równości Viviane Reding. Wzięli oni też udział w zorganizowanej w ramach polskiej prezydencji międzynarodowej konferencji naukowej pt. "Europejskie Prawo kontraktowe - znoszenie barier rynku wewnętrznego dla wzrostu".
Reding chwaliła polską prezydencję i jej projekty. Według jej oceny polski premier i inni politycy w ramach prezydencji we właściwy sposób prowadzili w Radzie UE rozmowy o rozwiązywaniu problemów trapiących Unię Europejską.
- Jako przedstawiciel prezydencji cieszę się, że to właśnie Polsce przypada w udziale rozpoczęcie dyskusji nad projektem Komisji Europejskiej, dotyczącym Wspólnego Europejskiego Prawa Sprzedaży, choć jestem świadomy jak ambitny i trudny jest ten projekt – powiedział dzisiaj minister prawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Głównym celem konferencji była dyskusja nad zmianami w prawie Unii Europejskiej ułatwiającymi zawieranie umów sprzedaży na rynku wewnętrznym, w tym transakcji internetowych dla europejskich konsumentów i przedsiębiorców.
- W dotychczasowych pracach dotyczących przyszłości prawa prywatnego, a w szczególności instrumentu w zakresie europejskiego prawa umów, wielokrotnie podkreślałem, że konieczne jest prowadzenie dyskusji na ten temat w otwarty sposób – mówił minister Krzysztof Kwiatkowski.
Polsce jako prezydencji bardzo zależało, aby umożliwić państwom członkowskim, interesariuszom (tak konsumentom, jak i przedsiębiorcom) oraz środowisku akademickiemu na swobodną prezentację stanowisk i wymianę opinii. W związku z tym, elementem koniecznym dla powodzenia projektu jest to, aby podmioty, będące jego adresatami dostrzegły i rozumiały korzyści, jakie niesie ze sobą Wspólne Europejskie Prawo Sprzedaży.
- Jestem więc ogromnie zadowolony, że mieliśmy okazję uczestniczyć w pełni pluralistycznej debacie, w której ścierały się głosy przedstawicieli świata nauki z głosami praktyki i polityki - powiedział w trakcie spotkania minister Kwiatkowski.
Projekt Europejskiego Wspólnego Prawa Sprzedaży jest owocem niezwykle długich prac przygotowawczych, w które zaangażowani byli naukowcy, przedstawiciele środowisk konsumenckich, przedsiębiorców oraz politycy. - Myślę, że wszyscy - niezależnie od naszych opinii na temat potrzeby i treści projektu - musimy docenić wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Viviane Reding za jej polityczną odwagę i umiejętność przekucia tej ogromnej pracy organicznej w konkretną propozycję legislacyjną - dodał Krzysztof Kwiatkowski. - Jako prezydencja czujemy się w obowiązku rozpocząć konkretne prace legislacyjne nad projektem. Państwa członkowskie w Radzie UE, podobnie jak Parlament Europejski, jako współuczestnicy procesu legislacyjnego ponoszą wspólną odpowiedzialność za bezzwłoczne przystąpienie do analizy merytorycznej projektu. Polska prezydencja uczyniła jednym ze swoich priorytetów pokonywanie różnic pomiędzy poszczególnymi reżimami regulującymi zawieranie umów w Unii Europejskiej – tłumaczył minister sprawiedliwości.
Resort sprawiedliwości przypomina, że już w czasie nieformalnego spotkania w Sopocie w lipcu tego roku kwestie te były przedmiotem dyskusji ministrów sprawiedliwości UE. Wielu z nich uznało wówczas, że przy spełnieniu wielu warunków brzegowych, alternatywny reżim prawa sprzedaży wyznacza rozsądny kierunek dalszych działań. Projekt Wspólnego Europejskiego Prawa Sprzedaży został też oficjalnie przedstawiony przez Wiceprzewodniczącą Viviane Reding w trakcie posiedzenia Rady Ministrów Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Następnym krokiem ma być rozpoczęcie, jeszcze w tym miesiącu, pogłębionej dyskusji nad projektem w gronie ekspertów ze wszystkich państw członkowskich pod przewodnictwem polskiej prezydencji.
- Jestem przekonany, że wiele z kwestii poruszonych w czasie naszej konferencji będzie przedmiotem dalszej dyskusji i wymiany poglądów. Wszystkie wystąpienia podczas konferencji pokazały, że projekt wspólnych europejskich przepisów dotyczących sprzedaży budzi duże zainteresowanie - mówił minister Krzysztof Kwiatkowski.
Kwiatkowski: europejskie prawo dot. e-handlu - może już za rok
Rozpoczęte za polskiej prezydencji prace nad projektem unijnego rozporządzenia dotyczącego ułatwień w e-handlu mają szansę zakończyć się za rok - ocenił w czwartek minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Wraz z przedstawicielami Komisji Europejskiej, w tym wiceprzewodniczącą Viviane Reding oraz ekspertami europejskich środowisk naukowych i organizacji konsumenckich, minister wziął udział w konferencji pt. Europejskie prawo kontraktowe znoszenie barier rynku wewnętrznego dla wzrostu.