Konkurs „Kryształowe Serce Radcy Prawnego” został stworzony w celu realizacji idei nagradzania tych radców prawnych i aplikantów radcowskich, których wyjątkowa praca i bezinteresowna pomoc została dostrzeżona przez innych. Przyznawane wyróżnienia  - jak mówią organizatorzy - są najszlachetniejszą formą podziękowania i wdzięczności, jaką mogą otrzymać laureaci konkursu. W tym roku konkurs zdominowała pomoc dla osób dotkniętych wojną na Ukrainie. Jak powiedział Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, walka wśród nominowanych był wyrównana, różnice w głosach w przypadku najlepszych - nie przekraczały 20. - Już teraz dziękuję za szczególne zaangażowanie się w pomoc Ukrainie, ale jeszcze przygotujemy coś specjalnego dla tych, którzy wspierają jej obywateli - zapowiedział Chróścik. 

Czytaj: Już wkrótce rozstrzygnięcie konkursu "Kryształowe Serce Radcy Prawnego" >>

 

Cel - nagrodzenie  dobroci serca 

XIV edycja konkursu organizowana była w dwóch etapach, a nie jak dotychczas w jednym.  W pierwszym radcy prawni, aplikanci radcowscy, organizacje społeczne i pozarządowe, organy administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, środowiska prawnicze i inne podmioty wskazane w Regulaminie Konkursu mogły zgłaszać do Kapituły kandydatów spośród radców prawnych i aplikantów danej Izby, którzy wyróżnili się bezinteresowną działalnością na rzecz osób fizycznych, organizacji społecznych, instytucji realizujących cele publiczne, kościołów, związków wyznaniowych lub grup osób dotkniętych klęskami. 

Kapituła ocenia nominowanych i  oraz wybiera laureatów konkursu w kategorii „Wyróżniająca działalność społeczna oraz bezinteresowna pomoc”.  Laureaci konkursu otrzymają tytuł honorowy „Kryształowe Serce Radcy Prawnego”. Kandydaci zgłoszeni kapitule otrzymują tytuł nominowanych w konkursie.

W skład kapituły konkursu wchodzą radcowie prawni, członkowie Krajowej Rady Radców Prawnych:  prezes KRRP Włodzimierz Chróścik , Maciej Bobrowicz, Weronika Filiks, Alicja Juszczyk, Gabriela Krajczewska, Jan Łoziński oraz Teresa Żurowska.

- Zwykle jak pojawia się na takich uroczystości przedstawiciel Kapituły, to ci, którzy go słuchają zastanawiają w jaki sposób wybrano tych, których wybrano. Bo jak porównywać coś co jest nieporównywalne. Jak porównać kogoś, kto potrafił rzucić wszystko, swoją prace i życie, i poświęcić się idei pomocy naszym przyjaciołom zza wschodniej granicy do kogoś kto od wielu wielu lat pomaga osobom upośledzonym przez los. Jak porównywać do nich kogoś kto prowadzi i wygrywa unikalne procesy stojąc w obronie zwierząt? Za tymi wyborami stoją przecież wartości - w tym wolność, ale są i inne. Jak dokonywać tych wyborów? Wszyscy, którzy jesteście na tej sali zasługujecie na to żeby być specjalnie nagrodzonym,  wyróżnionym, za to co zrobiliście. Wszyscy jesteście wspaniałymi ludźmi, którzy potrafią robić piękne rzeczy - mówił przed ogłoszeniem laureatów radca prawny Maciej Bobrowicz, były prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Prezes Włodzimierz Chróścik również podkreślał, że wybór był bardzo trudny. - Wszyscy państwo zasługujecie na podziękowania z naszej strony, nie tylko od samorządu, ale od wszystkich koleżanek i kolegów, których wspaniały wizerunek, swoją ciężką pracą niesiecie. Swoją postawą, ciężką pracą wpływacie na to jak nas odbiera społeczeństwo i, jak ocenia wartość naszego zawodu. A to szczególnie ważne w tym roku - naszego 40-lecia. Od  14 lat wyróżniamy nasze koleżanki, kolegów radców prawnych, którzy zaangażowani są w sprawy społeczne. To jest bardzo ważne wyróżnienie i za tę pracę jesteśmy wam bardzo wdzięczni - wskazywał.    

 

Dziesięcioro wspaniałych

Tegoroczni laureaci konkursu  „Kryształowe Serce Radcy Prawnego” to:

  • Magdalena Bartosiewicz z OIRP w Warszawie. Specjalizuje się w prawie karnym gospodarczym. Propaguje wiedzę i świadomość prawną wśród dzieci i młodzieży, zwłaszcza w zakresie ochrony praw człowieka i rozumienia systemu prawnego w Polsce. Jest koordynatorką Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej przy Krajowej Radzie Radców Prawnych (KRRP), które wspiera osoby pokrzywdzone działaniami wojennymi w Ukrainie. Od lat jest czynnie zaangażowana w działalność samorządu. Od 2020 roku jest przewodniczącą Komisji Zagranicznej i Praw Człowieka, a także członkiem Komisji Praw Człowieka KRRP. W latach 2020–2022 podjęła wiele aktywności mających na celu wsparcie cudzoziemców, którzy w Polsce szukali schronienia przed prześladowaniami w ich krajach macierzystych. W sierpniu 2021 roku zaangażowała się m.in. w pomoc na rzecz ofiar kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Jako członek Komisji Praw Człowieka KRRP podjęła się budowy Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej, które od grudnia 2021 roku rozpoczęło działania przy tej granicy. Koordynowała udzielanie pomocy prawnej pro publico bono na rzecz ofiar kryzysu przez radców prawnych i aplikantów radcowskich.
  • Zbigniew Dworak z OIRP w Katowicach. Specjalizuje się w prawie medycznym a także działaniach na rzecz rodzin. Udziela porad prawnych z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, a także karnego. Prowadzi szkolenia tematyczne dla wolontariuszy Caritas oraz dzieci i młodzieży, w tym szkolenia z zagrożeń w cyberprzestrzeni. Od lipca 2020 roku świadczy profesjonalną pomoc pro bono z zakresu usług prawnych w Caritas Diecezji Sosnowieckiej, która od prawie trzydziestu lat działa na rzecz najuboższych i najbardziej potrzebujących. Współuczestniczył również w stworzeniu Ośrodka Pomocy Obywatelom Ukrainy w strukturach Szpitala Miejskiego w Sosnowcu, zapewniającego schronienie obywatelom Ukrainy, którzy uciekli przed wojną wywołaną przez Rosję. Zgłosił się do pomocy prawnej organizowanej przez Diecezję Sosnowiecką dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po napaści Rosji na Ukrainę.
  • Angelika Kimbort z OIRP we Wrocławiu. Specjalizuje się w sprawach odszkodowawczych, windykacyjnych, a także związanych z legalizacją pobytu cudzoziemców. Od wielu lat działa pro bono na rzecz obrony praw człowieka i ochrony praw zwierząt. Współautorka ustawy o zakazie hodowli zwierząt na futro. W 2020 i 2021 roku udzielała nieodpłatnych porad prawnych w ramach akcji Biała Wstążka – przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. Od lutego 2022 roku stale udziela porad prawnych obywatelom i obywatelkom Ukrainy, dotkniętym kryzysem humanitarnym i znajdującym schronienie w Polsce. Jest również członkinią Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach we Wrocławiu. Czuwa tam nad standardami humanitarnego planowania i przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach.
  • Jakub Ławniczak z OIRP w Białymstoku. Interesuje się przede wszystkim prawem administracyjnym, gospodarczym, autorskim i pokrewnymi oraz związanym z nimi prawem nowych technologii. Pomaga pro bono osobom wykluczonym społecznie. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi zaangażowanymi w kryzys graniczny oraz pomoc obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski w związku z toczącą się wojną. Świadczył pomoc lokalnym społecznościom dotkniętym kryzysem, szczególnie w zakresie normatywnych aspektów pomocy świadczonej przez ich przedstawicieli osobom przekraczającym granicę oraz ograniczeń związanych z wprowadzeniem stanu wyjątkowego.
  • Joanna Pińkowska z OIRP w Koszalinie. Specjalizuje się w prawie umów handlowych i prawie zamówień publicznych. Współpracuje też z Koszalińskim Stowarzyszeniem Aktywności Lokalnej Era Kobiet, w którym świadczy pomoc prawną pro bono. Polega ona m.in. na udzielaniu porad związanych z rozwodem, separacją, alimentacją, ochroną przed przemocą domową czy obroną swoich praw względem pracodawcy. Jak sama podkreśla wskazuje prawne możliwości rozwiązania danego problemu, pomaga sporządzić pisma procesowe, kierując się zasadą, że ostateczna decyzja skorzystania z propozycji rozwiązania problemu należy do osoby zgłaszającej się o poradę, bo na tym polega dobra pomoc prawna.
  • Jerzy Podmokły z OIRP w Bydgoszczy. Specjalizuje się w prawie cywilnym i administracyjnym. Prowadził nieodpłatnie sprawy na rzecz: osób w trudnej sytuacji życiowej i finansowej, osób wykluczonych i niepełnosprawnych, rodzin wielodzietnych, seniorów, cudzoziemców. Działa na rzecz lokalnej społeczności, pomagając ludziom w wyjściu z uzależnień i bezdomności.  Był współtwórcą Stowarzyszenia Hospicjum Św. Elżbiety w Złotowie. Bierze udział też w świadczeniu pomocy prawnej uchodźcom z Ukrainy. W 2011 roku przeczytał  w „Tygodniku Pilskim” o sparaliżowanej Ani z Białośliwia (powiat pilski), której wraz z bliskimi groziła eksmisja na bruk. Odpowiedział na apel o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej, uchronił rodzinę przed eksmisji, a przy okazji dowiedziała się, że jako czteroletnie dziecko została ona postrzelona podczas napadu na Bank Spółdzielczy. Przez sześć lat prowadził zawiłą sprawę o odszkodowanie przeciwko Skarbowi Państwa, która zakończyła się wypłacie Ani ponad 1,5 miliona złotych.
  • Justyna Rokita-Kasprzyk z OIRP w Lublinie. Jest radcą prawnym i mediatorem. Specjalizuje się w mediacjach rodzinnych i biznesowych. Angażuje się też w pomoc osobom uciekającym przez działaniami wojennymi w Ukrainie. Udziela im informacji prawnej i koordynuje infolinię pomocy prawnej, a także pomoc stacjonarną w punktach recepcyjnych i na granicy. Od 2018 roku prowadzi bezpłatne spotkania z kobietami doświadczającymi przemocy w rodzinie, na których porusza zagadnienia z zakresu prawa rodzinnego, reprezentuje też pro bono potrzebujące kobiety przed sądami.
  • Anna Strama z OIRP w Krakowie. Specjalizuje się w prawie migracyjnym. Świadczy nieodpłatną pomoc prawną dla cudzoziemców i prowadzi szkolenia w zakresie ochrony międzynarodowej cudzoziemców. Wspiera osoby w trudnej sytuacji życiowej, potrzebujące profesjonalnej pomocy prawnej – uchodźców, migrantów, bezpaństwowców oraz ofiary handlu ludźmi. Jest także aktywnym współpracownikiem Krakowskiego Centrum Wielokulturowego, w którym zajmuje się obsługą prawną obcokrajowców i bierze udział w wielu dodatkowych inicjatywach mających na celu integrację, edukację i działania o charakterze kulturalnym.
  • Michał Urban z OIRP w Gdańsku. Działa na rzecz równego traktowania osób z niepełnosprawnością. Zaangażowany jest również w pomoc osobom autystycznym i ich rodzinom. W kwietniu 2022 roku został odznaczony honorową odznaką „Przyjaciel osób z autyzmem” jako wyraz wdzięczności Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym za bezinteresowne prowadzenie poradnictwa i edukacji prawnej dla osób w spektrum autyzmu i ich rodzin oraz za udzielanie im pomocy prawnej i reprezentowanie ich w sprawach związanych z dyskryminacją i nierównym traktowaniem. Jest autorem poradnika pt. „Orzeczenie dziecka. Jak skutecznie odwołać się od decyzji komisji?”.

Z kolei internauci wybrali pana mecenasa Krzysztofa Balczunasa z OIRP w Wałbrzychu. Specjalizuje się on w prawie prywatnym – cywilnym, rodzinnym i gospodarczym. Bierze czynny udział w wielu akcjach charytatywnych. Służy nieodpłatnym wsparciem osobom fizycznym mierzącym się z niepełnosprawnościami oraz mającym problemy życiowe. Jest także wolontariuszem Wrocławskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie BONITUM. Otrzymał pięć nominacji do tegorocznej edycji konkursu.

- Działalność pro bono jest postrzegana jako wykonywanie czynności, w której stroną korzystającą jest ta osoba, której  udzielamy porady, którą się opiekujemy prawnie i, której czasem wysłuchujemy - bardziej niż powinniśmy. Ale to nie jest do końca prawda, bo my również jako osoby pomagające, wspierające korzystamy na takiej pomocy, na wymianie myśli, pomagając rozwiązać sedno problemów. Daje to niesamowitą satysfakcję, nie tylko mnie ale i myślę wszystkim laureatom. Pomagać warto, zawsze i wszędzie - mówiła dziękując w imieniu laureatów mecenas Joanna Pińkowska.

 

Trzy wyróżniania m.in. za "książki pomagające Ukrainie"

Wyróżnienie Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych otrzymali radcy prawni: Michał Pankiewicz z OIRP w Poznaniu i Piotr Cybula z OIRP w Krakowie. Mecenas Cybula otrzymał też wyróżnienie Wolters Kluwer Polska.

Piotr Cybula specjalizuje się w prawie turystycznym, konsumenckim, ubezpieczeniowym i cywilnym. Jest również pomysłodawcą i organizatorem akcji „Książki prawnicze z autografami – pomoc dla Ukrainy (aukcje)". Tu warto przypomnieć, że grupa działa od pierwszych dni marca na jednym z portali społecznościowych - liczy 1,9 tys. członków, zebrano już blisko 238 tys. zł, a w ostatnim czasie zaangażował się w nią m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski. Wsparcie otrzymały:  Polska Akcja Humanitarna, Polska Misja Medyczna, Fundacja Centaurus, Fundacja Wolno Nam, Fundacja im. Janusza Kurtyki, Fundacja Ocalenie, Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej „Nadzieja”, Caritas, SOS Wioski Dziecięce Ukraina, Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju, Polski Czerwony Krzyż, Unicef, Fundacja Homo Faber, Stowarzyszenie ,,Hrubieszów Jestem Stąd.

Michał Pankiewicz specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym i administracyjnym. Jest wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i również angażuje się w pomoc prawną uchodźcom wojennym z Ukrainy. Na początku kwietnia był kierownikiem konwoju wyjątkowej akcji przekazania miastu Lwów dwóch autobusów miejskich, a Caritas Ukraina śpiworów, ubrań oraz artykułów higienicznych ofiarowanych przez mieszkańców gmin Rokietnica i Suchy Las.

- Możemy tylko przypuszczać jak dużym wyzwaniem było dla państwa wyłonienie w morzu osób pomagających, w dzisiejszych jakże trudnych czasach, tych którzy w sposób szczególny przysłużyli się potrzebującym. Przeglądając grono laureatów  byliśmy pod wrażeniem bezinteresowności, zaangażowania profesjonalizmu ale i objęcia pomocą pro bono wszystkich grup społecznych od dzieci i młodzieży po osoby społecznie wykluczone aż po obywateli Ukrainy poszkodowanych w wyniku działań wojennych. Wśród kandydatów do tytułu pojawiły się też osoby walczące o prawa zwierząt. Zdecydowaliśmy się natomiast uhonorować osobę, która w swoich działaniach pomocowych połączyła wątki prawne i wydawnicze, które są nam szczególnie bliskie - mówiła Joanna Rossa Dyrektor Rynku Produktów Legal i Rynku Produktów HR Wolters Kluwer Polska. Mecenas Cybula wraz z wyróżnieniem dostał też roczny dostęp do Legal Alert.