Konferencja, którą zorganizowało działające przy Fundacji Obserwatorium wolności mediów, zostanie poświęcona postępowaniom wszczynanym przez KRRiT na podstawie art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji, jak również zgodności tychże postępowań ze standardami ochrony wolności słowa. Impulsem do zorganizowania konferencji były liczne uwagi ze strony nadawców, w szczególności Radia TOK Fm w stosunku, do których wszczynane są regularne postępowania z art. 18 ww. ustawy. Postępowanie jest wszczynane przez KRRiT na podstawie, chociażby anonimowych doniesień słuchaczy i widzów. Ciężar dowodu, co do zgodności audycji z prawem ciąży na nadawcy. Jak piszą organizatorzy konferencji, postępowanie takie jest czasowo i finansowo uciążliwe dla wydawców i może prowadzić do nałożenia przez przewodniczącego KRRiT (na mocy art. 53 ustawy o radiofonii i telewizji) znaczących kar finansowych. Przykładem takie sytuacji jest wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 stycznia 2010 r., w którym utrzymano wobec Telewizji Polsat karę pieniężną w wysokości 500 tys. zł. Ostatnio KRRiT wszczęła postępowanie przeciwko Marcinowi Prokopowi za wypowiedź w programie „Dzień dobry TVN”, która miała obrazić uczucia religijne oraz przeciwko Radiu TOK FM za rysunki satyryczne A. Czeczota promujące stałe audycje radia.

W konferencji udział wezmą: Ewa Wanat, redaktor naczelny radia TOK FM, Tadeusz Hellwik, radca prawny telewizji POLSAT, Rafał Kantowski, dyrektor Departamentu Prawnego KRRiT, dr Ryszard Chruściak z Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, autor publikacji pt. "Konstytucjonalizacja wolności mediów, wolności wypowiedzi i telewizji" i prof. Jan Hartman z Zakład Filozofii i Bioetyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, publicysta „Tygodnika Powszechnego”. Moderatorem dyskusji będzie dr Adam Bodnar - sekretarz Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Konferencja odbędzie się we wtorek 26 stycznia 2010 r. o godz. 18 w siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w Warszawie przy ul. Zgoda 11, sala konferencyjna VI p.