Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza wkrótce znaczenie rozszerzyć kompetencje referendarzy sądowych w postępowaniu egzekucyjnym.
Zdanie komorników
Pomysł ten negatywnie oceniają komornicy. Ich wątpliwości budzi zwłaszcza oddanie w ręce referendarzy rozstrzygania skarg na czynności komornika. Samorząd komorniczy podnosi, że specyfika i złożoność tego typu spraw wymaga nie tylko szerokiej wiedzy, ale również doświadczenia, którego często nie posiadają referendarze sądowi.
Opinia sędziów
Tendencje do zwiększania uprawnień referendarzy sądowych pozytywnie oceniają sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", podkreślają oni jednak, że obsada etatów referendarskich jest niewystarczająca i ministerstwo powinno raczej skupić się na faktycznej realizacji już przyznanych referendarzom kompetencji. Podobnie jak komornicy, sędziowie uważają, że rozstrzyganie skarg na czynności komornika oraz nadzorowanie licytacji nieruchomości wymaga dużego doświadczenia i przynajmniej w pierwszym okresie może powodować problemy. Z tego powodu uważają, że za rozszerzeniem kompetencji referendarzy powinno pójść ustanowienie prostego i niesformalizowanego środka zaskarżenia wydanych przez nich decyzji a także wyraźnie określenie relacji między referendarzem a sędzią.
Monika Sewastianowicz