Jak można przeczytać w stanowisku rady ENCJ opublikowanym na jej stronie internetowej, "Rada zaproponowała członkom ENCJ zawieszenie członkostwa KRS w związku z tym, że nie spełnia ona wymogów ENCJ dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej. Biorąc pod uwagę odpowiedź KRS oraz inne dostępne materiały (np. stanowisko polskich organizacji sędziowskich) zarząd uznał, ze KRS nie wypełnia już wymogów członkostwa w ENCJ".
Rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera poinformował, że część posiedzenia ENCJ poświęcona statusowi KRS w europejskiej sieci rad zaplanowana jest na godz. 17. I dodał, że do Bukaresztu uda się przewodniczący Rady sędzia Leszek Mazur oraz być może jeszcze jeden sędzia. Rzecznik KRS zapewnił, że jest spokojny o decyzję ENCJ "jeśli tylko członkowie będą kierować się prawem. Jednak jeśli względy polityczne wezmą górę - to co obserwujemy w Europie - to nie jestem taki pewny naszych racji - zaznaczył.
W deklaracji z Lizbony z 1 czerwca br. ENCJ oświadczyła, że "z rosnącym zaniepokojeniem śledzi reformę KRS". Instytucja podkreśliła, że warunkiem członkostwa w ENCJ jest niezależność organizacji krajowej od władzy wykonawczej i ustawodawczej; organizacja członkowska musi też gwarantować wsparcie dla niezależności sądownictwa. Zaznaczała także, że obecność przedstawicieli polskiej KRS podczas zgromadzenia nie oznacza, że status KRS w stowarzyszeniu zostanie utrzymany.
Cena promocyjna: 199 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł