Projekt nowelizacji ustawy zakłada wprowadzenie, jako podstawowej reguły, obowiązku sporządzania rocznego obliczenia podatku przez płatnika z urzędu – bez konieczności wcześniejszego składania wniosku przez podatnika w tej sprawie. Pracownik, który zechce się sam rozliczyć z urzędem skarbowym, zachowa nadal tę możliwość, musi jednak zawiadomić o tym płatnika w terminie do 15 stycznia roku następującego po roku podatkowym.
Jedną z ważnych propozycji jest możliwość rozliczania przez płatnika w PIT-40 niektórych ulg podatkowych. Płatnik dokonujący rocznego obliczenia podatku – na wniosek podatnika wyrażony w oświadczeniu – będzie mógł uwzględnić w tym rozliczeniu odliczenie od dochodu ulgi internetowej i od podatku ulgi na dzieci. Projekt nowelizacji przewiduje również, aby w składanym oświadczeniu podatnik mógł wskazywać organizację pożytku publicznego, na rzecz której ma być przekazany 1 proc. należnego podatku. W rocznym obliczeniu podatku płatnik przekaże do urzędu podatkowego informacje podane przez podatnika, a organ podatkowy zwróci nadpłatę, na ogólnych zasadach. Za błędy w rocznym obliczeniu podatku, niezawinione przez podatnika, będzie odpowiadał płatnik. Ponadto ministerstwo finansów proponuje, aby organy rentowe przekazywały roczne obliczenie podatku sporządzone na drukach PIT-40 i PIT-11A na nośnikach cyfrowych.
Koniec wypełniania PIT-ów przez pracowników. PIT wypełni pracodawca
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy Ordynacja podatkowa, przedłożony przez ministra finansów. Rząd proponuje nowy sposób rozliczenia przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009 r. Pracownik nie będzie już musiał wypełniać i wysyłać rocznego rozliczenia PIT, ponieważ zrobi to za niego pracodawca. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, które są zatrudnione u jednego pracodawcy. Według wstępnych szacunków, z takiej możliwości powinno skorzystać 2-5 mln podatników.