Od października 2015 r. komornicy sądowi muszą płacić VAT. Wynika to z interpretacji ogólnej Ministra Finansów z dnia 9 czerwca 2015 r. (sygn. PT1.050.1.2015.LJU.19). Obowiązek ten wiąże się nie tylko z dodatkowymi zadaniami, ale również nakłada na komorników odpowiedzialność za prawidłowość rozliczenia podatku VAT związanego z dostawami dokonywanymi w ramach czynności egzekucyjnych.
Krajowa Rada Komornicza w swoim wystąpieniu do MF zwraca uwagę na realizację powyższego obowiązku w praktyce. Komornicy napotykają wiele trudności, albowiem dłużnicy często nie współpracują z komornikiem lub nie mają odpowiedniej wiedzy umożliwiającej komornikowi ustalenie podatkowego stanu faktycznego. W związku z niezasadnym pobraniem podatku od towarów i usług komornik sądowy naraża się na postępowanie odszkodowawcze ze strony wierzyciela.
Dowiedz się więcej z książki | |
Status ustrojowy i procesowy komornika sądowego
|
Rafał Fronczek - prezes KRK, zwrócił się do Ministra o rozważenie możliwości wprowadzenia do ustawy o podatku od towarów i usług przepisów wyposażających komorników sądowych w narzędzia umożliwiające im realizację obowiązku wynikającego z art. 18 ustawy o podatku od towarów u usług. Chodzi o umożliwienie komornikom sądowym żądania od dłużnika informacji niezbędnych do ustalenia podstawy opodatkowania, stawki podatkowej, a w konsekwencji wysokości podatku VAT. Co więcej, mając na względzie częstą praktykę odmawiania przez dłużników jakiejkolwiek współpracy z organami egzekucyjnymi zasadnym jest rozważenie usankcjonowania takich działań karami porządkowymi np. na wzór kar porządkowych przewidzianych w Ordynacji podatkowej.
Źródło: www.komornik.pl