Stanowisko Komitetu Helsińskiego w Polsce ws. Mariusza T.
„Sprawa Mariusza T. jest testem tego, na ile Polska jest państwem prawa. Na ile nie godzimy się, by przepisy – wbrew fundamentalnej zasadzie – były stosowane wstecz. Na ile nie akceptujemy, by osoba, która odbyła już zasądzoną karę, była pozbawiana wolności z jakiegokolwiek powodu” – czytamy w opublikowanym dziś stanowisku Komitetu Helsińskiego w Polsce.
Członkowie Komitetu podkreślają, że zbrodnia dokonana przez Mariusza T. budzi oburzenie. Jednak zdaniem Komitetu, zasady państwa prawnego muszą mieć jednak zastosowanie do wszystkich.
„Jeśli korzysta z nich i sprawca potwornej zbrodni, tym bardziej bezpiecznie wobec organów władzy będzie czuł się zwykły obywatel. Każde przyzwolenie na przekroczenie fundamentalnych reguł staje się natomiast niebezpiecznym precedensem i może rodzić pokusę, by takie działania powtarzać w innych sytuacjach” – napisali członkowie Komitetu.
- Sprawa Mariusza T. jest testem tego, na ile Polska jest państwem prawa. Na ile nie godzimy się, by przepisy – wbrew fundamentalnej zasadzie – były stosowane wstecz. Na ile nie akceptujemy, by osoba, która odbyła już zasądzoną karę, była pozbawiana wolności z jakiegokolwiek powodu – czytamy w opublikowanym w środę stanowisku Komitetu Helsińskiego w Polsce.
Członkowie Komitetu podkreślają, że zbrodnia dokonana przez Mariusza T. budzi oburzenie. Jednak zdaniem Komitetu, zasady państwa prawnego muszą mieć jednak zastosowanie do wszystkich. - Jeśli korzysta z nich i sprawca potwornej zbrodni, tym bardziej bezpiecznie wobec organów władzy będzie czuł się zwykły obywatel. Każde przyzwolenie na przekroczenie fundamentalnych reguł staje się natomiast niebezpiecznym precedensem i może rodzić pokusę, by takie działania powtarzać w innych sytuacjach – napisali członkowie Komitetu.
Czytaj także:
Zoll o zwrocie ws. Trynkiewicza: to zaczyna brzydko pachnieć
Cudowne odnalezienie haków na Trynkiewicza
Bodnar o sprawie Mariusza T.: sąd i prokuratura nie zawiodły