15 marca Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie wykonawcze Rady nr 282/2011 ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, które będzie stosowane od dnia 1 lipca 2011 r. W związku z tym w ustawie, w definicjach pojęć należy dokonać zmian technicznych poprzez wprowadzenie odwołań do przepisów tego rozporządzenia.
Zgodnie z proponowanymi zmianami w art. 10 ustawy, podatnicy oraz osoby prawne niebędące podatnikami mogą wybrać opodatkowanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów poprzez złożenie pisemnego oświadczenia o takim wyborze lub podanie dokonującemu dostawy numeru, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby tego podatku. Wybór ten będzie wiążący dla podmiotu, nadal jak dotychczas 2 lata, licząc od końca miesiąca, w którym dokonano takiej decyzji.
Proponuje się także dokonać zmiany w art. 28b ust. 4 ustawy, która zapewnić ma opodatkowanie pojedynczej usługi, nabytej jednocześnie dla celów związanych z działalnością gospodarczą, jak również wykorzystywana dla celów prywatnych, tylko w jednym miejscu.
Celem kompleksowego uregulowania w ustawie o VAT miejsca świadczenia usług transportu towarów proponuje się rozszerzyć przepis art. 28f o dodatkowy ustęp 2a, w którym zawarte zostaną regulacje dotyczące świadczenia usług transportu towarów na rzecz polskich podatników lub podatników z krajów trzecich, w sytuacji, gdy transport jest wykonywany w całości na terytorium kraju lub poza terytorium Unii Europejskiej.
Zmiana związana z koniecznością wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie C-438/09 Dankowski polega na rezygnacji z zakazu odliczenia podatku naliczonego w przypadku, gdy wystawcą jest podmiot nieuprawniony do wystawiania faktur.
Zmiany, będące konsekwencją wyroku TSUE z dnia 6 maja 2010 r. w sprawie C-311/09 wprowadzające możliwość skorzystania z uproszczonej rejestracji w zakresie identyfikacji podatkowej dla celów podatku VAT oraz uproszczonego rozliczania podatku przez podmioty zagraniczne świadczące na terytorium RP okazjonalne przewozy drogowe osób pojazdami zarejestrowanymi za granicą. Warunkiem skorzystania z tej procedury jest niekorzystanie przez tych podatników z możliwości odliczenia podatku naliczonego, otrzymania zwrotu podatku lub zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o VAT.
Przewidywaną datą wejścia w życie projektowanych regulacji jest 1 lipca 2011 r., z wyjątkiem przepisów związanych z uproszczeniem obowiązków podatników zagranicznych świadczących w Polsce okazjonalne przewozy osób, które miałyby wejść w życie 1 stycznia 2012 r.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line
Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 8 kwietnia 2011 r.