Protest ma polegać na korzystaniu z urlopów „na żądanie”, uczestniczeniu w akcji honorowego oddawania krwi lub nie wyznaczaniu przez prokuratorów i asesorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury terminów czynności procesowych.

Jako pierwszy protest zaplanował Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Potem do kacji postanowiły przyłączyć się inne organizacje reprezentujące prokuratorów i sędziów -  Stowarzyszenie „Komitet Obrony Prokuratorów” oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".
W Uchwale Rady Głównej ZZP i PP RP można przeczytać, że zastosowanie w 2012 roku tymczasowej, dyscyplinującej reguły wydatkowej, której elementem ma być zamrożenie funduszu wynagrodzeń we wszystkich jednostkach państwowej sfery budżetowej bez wyłączenia sądownictwa i prokuratury, tak jak to miało miejsce w 2011 roku,  stanowi pogwałcenie „umowy” wypracowanej pomiędzy środowiskami sędziów i prokuratorów, a władzą polityczną w 2008 r. po fali protestów, które wyrażały się w sędziowskich dniach bez wokandy i prokuratorskich urlopach na żądanie. Podobne w treści oświadczenia opublikowały też dwie pozostałe organizacje prokuratorskie. Stowarzyszenie "Ad Vovem" dodaje od siebie, że od czasu wejścia w życie tzw. „reformy prokuratury” - czyli od 1 kwietnia 2010 roku - następuje systematyczna degradacja roli prokuratury w systemie władz. Nowela ta pogłębiła dysfunkcjonalność prokuratury głównie pod względem organizacyjnym, a w żaden sposób nie uchroniła prokuratorów przed nieuprawnionym ograniczaniem ich niezależności. - Budżet prokuratury natomiast uzależniony od woli większości rządzącej spowodował m.in. bardzo ścisłe uzależnienie prokuratury od świata polityki. Obecna wysokość budżetu nie pozwala natomiast na w pełni realizowanie podstawowych zadań prokuratury - napisano w uchwale z 3 lipca br.
Jedocześnie organizacje zrzeszające prokuratorów podkreślają, że zaplanowana forma protestu jest łagodna. Ale zastrzegają, że w przypadku nieuwzględnienia postulatów sędziów i prokuratorów mogą wezwać prokuratorów do zaostrzenia protestu, w tym również poprzez uczestniczenie w manifestacji pod budynkami rządowymi w Warszawie.

Czytaj także:  Iustitia przyłącza się do protestu prokuratorów