NGOsy zalecają przede wszystkim podjęcie konkretnych kroków mających na celu wdrażanie wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na szczeblu krajowym, w szczególności w sprawach, w których stan faktyczny jest podobny. ‘W tym celu organizacje rekomendują wprowadzenie przejrzystych mechanizmów wdrażania wyroków Trybunału na szczeblu krajowym” – mówi Dominika Bychawska-Siniarska, koordynatorka programu Europa Praw Człowieka.

Organizacje apelują również o przyznanie Komitetowi Ministrów wystarczających środków mających na celu efektywną analizę i ocenę narodowych raportów z wykonania wyroków.

W wystąpieniu organizacje po raz kolejny odniosły się również do poszczególnych elementów reformy Trybunału. Organizacje skrytykowały pomysł wprowadzenia m.in. klauzuli zachodzącego słońca (w myśl tej zasady ETPCz mógłby skreślić wszystkie sprawy jakie wpłynęły do Trybunału w pewnym odstępie czasu bez ich rozpoznawania), a także wprowadzenia opłat pobieranych od indywidualnych skarżących za wniesienie skargi. Petycję przeciwko wprowadzeniu opłat podpisało do tej pory prawie 300 organizacji pozarządowych z ponad 40 krajów Rady Europy.

Wielka Brytania, która obecnie sprawuje przewodnictwo w Radzie Europy chce doprowadzić do jak najszybszego przeprowadzenia reform i przyjęcia politycznej deklaracji w tym zakresie przez kraje członkowskie Rady Europy. Sam ETPCz wskazuje jednak na potrzebę oceny skutków działania Protokołu 14, mającego udrożnić pracę kancelarii Trybunału. Protokół wszedł w życie niecałe dwa lata temu i jest stosunkowo nowym instrumentem.