Proponowane regulacje zapewnią również należytą ochronę praw pracowniczych i zapobiegną nadużyciom podatkowym. Przyczynią się one do stymulowania potencjału rozwojowego europejskich spółek dzięki digitalizacji procesu założenia i uruchomienia działalności gospodarczej.
Przenoszenie, łączenie i podział spółek
Projekt zaproponowany przez Komisję ustanawia wspólne przepisy proceduralne na poziomie unijnym regulujące sposoby przenoszenia spółek z jednego kraju UE do innego oraz transgranicznego łączenia i dzielenia się spółek na dwa lub więcej podmiotów.
Zgodnie z przełomowym "polskim" orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-106/16* możliwe stanie się przeniesienie siedziby spółki z jednego państwa członkowskiego do innego przy zastosowaniu uproszczonej procedury. Nowe przepisy regulujące transgraniczne przekształcenia i podziały spółek będą od teraz obejmowały również specjalne środki wspomagające organy krajowe w walce z nadużyciami. Tego rodzaju operacje będą objęte skutecznymi gwarancjami w zakresie zwalczania nadużyć służących obchodzeniu przepisów podatkowych, niweczeniu praw pracowniczych lub narażaniu na szwank interesów wierzycieli i wspólników mniejszościowych. W razie zaistnienia takiego zdarzenia organ krajowy państwa członkowskiego, z którego spółka pochodzi, wstrzyma przeprowadzenie danej operacji, nawet na bardzo wczesnym etapie jej planowania.
Obecnie pomiędzy państwami członkowskimi występują daleko idące różnice regulacyjne lub niektóre z nich stosują nadmierne utrudnienia administracyjne. Sytuacja taka zniechęca przedsiębiorstwa do poszukiwania nowych możliwości rynkowych w obawie przed nadmierną biurokracją. Oznacza to również, że w sytuacji gdy spółki przenoszą swoje siedziby, interesy pracowników, wierzycieli i wspólników mniejszościowych nie są należycie chronione.
Proponowane regulacje są częścią inicjatywy Komisji na rzecz bardziej sprawiedliwego jednolitego rynku. Uzupełniają one przedstawione niedawno inicjatywy na rzecz wzmocnienia przepisów dotyczących pracowników delegowanych i zwalczania uchylania się od opodatkowania, oszustw podatkowych oraz wniosek Komisji dotyczący utworzenia Europejskiego Urzędu ds. Pracy. Jednocześnie nowe przepisy umożliwią przenoszenie przedsiębiorstw lub ich reorganizację na całym jednolitym rynku, z pominięciem niepotrzebnych skomplikowanych prawnie uwarunkowań i przy niższych kosztach. Komisja szacuje, że nowe przepisy w ciągu 5 lat przyniosą spółkom oszczędności rzędu 12–19 tys. euro na operację oraz łącznie 176–280 mln euro.
Zakładanie spółek przez internet
Obecnie jedynie w 17 państwach członkowskich można zarejestrować spółkę w pełni przez internet. Zgodnie z nowymi przepisami we wszystkich państwach członkowskich będzie można zarejestrować spółkę, utworzyć oddział lub złożyć dokumenty do rejestru handlowego przez internet. Dzięki cyfryzacji proces zakładania działalności gospodarczej stanie się efektywniejszy i bardziej opłacalny.
Aby zapobiegać oszustwom i nadużyciom, organy krajowe będą mogły wymieniać się informacjami o dyrektorach pozbawionych uprawnień. Jeżeli stwierdzą możliwość popełnienia oszustwa, nadal będą mogły żądać osobistego stawiennictwa właścicieli spółki. Będą one również mogły żądać udziału określonych osób lub podmiotów takich jak np. notariusze w postępowaniu.
Źródło: europa.eu/newsroom/
______________________
* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.