4 grudnia 2021 r. ruszyła procedura zgłaszania kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa, której kadencja właśnie się kończy. Od 2018 r. - w związku z nowelą ustawy o KRS - 15 sędziów/członków KRS wybiera Sejm, który rozpatruje kandydatury zgłaszane przez grupę co najmniej 25 sędziów lub grupę co najmniej 2000 obywateli polskich. Ze względu m.in. na orzeczenie TSUE do bojkotu wyborów sędziów do Rady wezwało m.in. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, ale nie tylko, w wyborach nie chcą brać udziały partie opozycyjne.
- W związku z obwieszczeniem o przyjmowaniu zgłoszeń kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa oświadczamy, że sposób powoływania składu KRS został uznany za wadliwy i niezgodny z prawem UE przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ta sytuacja rodzi konflikt domagający się pilnego rozwiązania. W grę wchodzi polska racja stanu w postaci przynależności Polski do Unii Europejskiej. Zamrożona jest przynależna Polsce część środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy - czytamy w oświadczeniu, które wystosowały.
Czytaj: NRA chce wstrzymania wyboru sędziów - członków KRS >>
PiS cofa rekomendacje, zostaje 13 kandydatów
W drukach Sejmowych jest wykaz sędziów, kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Po wycofaniu rekomendacji PiS, zostanie na niej 13 kandydatów, w tym 11 obecnych członków Krajowej Rady Sądownictwa - jej przewodniczący Paweł Styrna, sędzia Sądu Rejonowego w Wieliczce, Katarzyna Ewelina Chmura, sędzia Sądu Rejonowego w Malborku, Dariusz Drajewicz, sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa, Grzegorz Furmankiewicz, sędzia Sądu Okręgowego w Krośnie, Marek Jaskulski, sędzia Sądu Rejonowego Poznań- Stare Miasto, Joanna Kołodziej-Michałowicz, sędzia Sądu Rejonowego w Słupsku, Ewa Łąpińska, sędzia Sądu Rejonowego w Jaworznie, Zbigniew Łupina, sędzia Sądu Rejonowego w Biłgoraju, Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, Dagmara Pawelczyk-Woicka, prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, Rafał Puchalski, prezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie oraz była wiceminister sprawiedliwości - Anna Dalkowska. Listę zamyka Stanisław Zdun, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.
Sędzia Łukasz Piebiak zrezygnował ze stanowiska wiceministra sprawiedliwości 20 sierpnia 2019 r. po publikacjach medialnych, w których opisane został kontakty, jakie miał utrzymywać z kobietą o imieniu Emilia. Miała ona prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów, za wiedzą wiceministra. Sam Piebiak zapewniał, że to pomówienia. Po odejściu z resortu minister udzielił mu półrocznego urlopu "dla poratowania zdrowia", a gdy po nim wrócił do pracy - został delegowany do podległego ministrowi sprawiedliwości Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.
Z kolei jeśli chodzi o sędziego Dudzicza, media donosiły o sprawie antysemickich wpisów, które miał zamieścić w 2015 r. na jednym z forów internetowych posługujący się nickiem „jorry123”. We wpisie naród żydowski określono jako „podły, parszywy narodem”. Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia-Starego Miasta ustaliła, że pod tym pseudonimem miał się kryć sędzia Dudzicz, według doniesień medialnych, podczas przesłuchania miał się przyznać do zamieszczenia tego komentarza. Jednak prokuratura dotąd nie zakończyła postępowania i nie wyjaśniła sprawy.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.