- Zebrane wyniki będą analizowane, Naczelna Rada Adwokacka chce zaprosić do współpracy w tym zakresie m.in. socjologa. Celem było sprawdzenie jak wygląda sytuacja kancelarii adwokackich po trzech miesiącach epidemii - mówi mec. Anisa Gnacikowska, zastępca sekretarza NRA. Na początku lipca z wynikami badania prawdopodobnie zapozna się Plenum NRA.
Prezes NRA Jacek Trela mówił serwisowi Prawo.pl, że Rada chce nie tylko sprawdzić ile kancelarii musiało zawiesić lub zakończyć działalność, ale też - podjąć działania zaradcze.
Czytaj: Trela: Epidemia uderza w kancelarie - szansą zmiany w działaniu i "odmrożenie" sądów>>
Wstępnie - sytuacja nie taka zła
Adwokat Gnacikowska podkreśla, że NRA wzorowała się przy tym na działaniach podejmowanych przez adwokatów z Francji.
- Tam sytuacja była jeszcze inna, bo wpływ na nią miał też protest, który tamtejsi prawnicy prowadzili tuż przed kryzysem COVID-19, ale chcieliśmy sprawdzić jak to wygląda w przypadku polskich adwokatów. Ze wstępnych analiz wynika, że nie jest tak źle, jak można się było spodziewać - mówi.
Czytaj w LEX: Doręczenia w postępowaniach sądowych w dobie COVID-19 (koronawirusa) >
I dodaje, że adwokaturze zależało m.in. na sprawdzeniu sytuacji najmniejszych, często jednoosobowych kancelarii. - Także tych, których praktyka w dużym zakresie opiera się na sprawach sądowych. Chcieliśmy z jednej strony ustalić czy i jak sobie radzą w tej trudnej sytuacji oraz jak prognozują swoją sytuację w przyszłości - wskazuje.
Prezes Trela podkreślał wcześniej, że istnieją pewnie sytuacje, w których adwokat nie odkładał przed kryzysem pieniędzy albo nie miał za dużo nowych zleceń czy spraw. Nie miał też wątpliwości, że w trudniejszym położeniu są adwokaci zajmujący się sprawami karnymi, niż ci, którzy zajmują się biznesem.
Czytaj w LEX: Wpływ epidemii Covid-19 (koronawirusa) na toczące się cywilne postępowania sądowe >
Kancelarie adwokackie od początku były wskazywane jako te, w które koronawirus uderza najmocniej. Pokazywał to m.in. raport "Koronawirus a rynek prawniczy" - autorstwa prof. Ryszarda Sowińskiego z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, którego partnerem był Wolters Kluwer.
Czytaj w LEX: Funkcjonowanie sądów i wymiaru sprawiedliwości w obliczu koronawirusa >
COVID-19 sięga do portfela prawników
Prawnicy byli pytani m.in. o to, jak oceniają krótkoterminowe ekonomiczne skutki kryzysu. Aż 79 proc. z nich stwierdziło, że wpłynie on negatywnie albo zdecydowanie negatywnie na kondycję finansową kancelarii w najbliższych dwóch miesiącach. Zdecydowana większość - 77 proc. respondentów przewidywało obniżenie przychodów, średnio wskazywali spadek o 37 proc.
Z badania wynikało, że w szczególnie trudnej sytuacji są kancelarie prowadzące sprawy sądowe. Największe spadki prognozowały kancelarie adwokackie, w których udział przychodów ze spraw sądowych jest wyższy - 59 proc., niż w przypadku kancelarii radcowskich - 40 proc.
Czytaj w LEX: Prawa i obowiązki pełnomocników procesowych w praktyce w związku z koronawirusem >
I tak kancelarie adwokackie szacowały straty przychodu - w kolejnych dwóch miesiącach - na 49 proc., radcowskie - na 40 proc., a radcowsko-adwokackie - na 28 proc.
Kryzys oznacza też zwolnienia. Z badania wynikało, że średnio 43 proc. kancelarii indywidualnych (2-5 prawników) i 47 proc. kancelarii wieloosobowych planuje lub zmniejszyło zatrudnienie. Redukcje planowały najczęściej kancelarie powyżej 10 osób - 61 proc.
Czytaj w LEX: Funkcjonowanie kancelarii prawnej i środki prawne w praktyce w sytuacji stanu zagrożenia epidemicznego koronawirusem >
Cena promocyjna: 55.3 zł
|Cena regularna: 79 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.