W obu uczestniczyło 25 sędziów Izby Cywilnej. Dwoje sędziów było nieobecnych.
Na wniosek członków Zgromadzenia Prezes kierujący pracami Izby Cywilnej rozszerzył porządek obrad o podjęcie uchwały w sprawie nieobsadzonych stanowisk sędziowskich w Izbie Cywilnej.
Czytaj także:
"Starzy" sędziowie kontra "nowi" - nowy regulamin SN na wybory w izbach Cywilnej i Pracy>>Sędzia Łochowski: Nowy regulamin SN nie stwarza zagrożeń>>
Przyjęto informację roczną
Informacja roczna została przyjęta jednogłośnie. Natomiast większością 15 głosów (przy 8 głosach przeciwnych i 2 głosach wstrzymujących) przyjęto pierwszy z dwóch projektów uchwały w przedmiocie nieobsadzonych stanowisk sędziowskich w Izbie Cywilnej.
Przedmiotem drugiego Zgromadzenia Sędziów Izby Cywilnej SN był wybór trzech kandydatów na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracami Izby Cywilnej.
Odroczenie wyboru kandydatów na prezesa Izby
Na wniosek członków Zgromadzenia, jego przewodniczący rozszerzył porządek obrad tego zgromadzenia o podjęcie uchwały o odroczeniu wyboru kandydatów.
Wniosek o odroczenie zgromadzenia wyborczego został poddany pod głosowanie i przegłosowany większością 15 głosów przeciwko 10 głosom. Na mocy tej decyzji, Zgromadzenie Sędziów Izby Cywilnej podjęło uchwałę o odroczeniu jego obrad do czasu zakończenia postępowań toczących się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w sprawach:
- C-791/19 (Komisja przeciwko Polsce w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów),
- C-487/19 (dotycząca pytania prejudycjalnego w sprawie dotyczącej prawidłowości obsadzenia Sądu Najwyższego)
- C-508/19 (pytanie prejudycjalne zadane w sprawie o ustalenie nieistnienia stosunku służbowego sędziego SN).
I Prezes: Bezprawna stygmatyzacja sędziów
Pierwsza Prezes SN prof. Małgorzata Manowska wyraziła swoje oburzenie odroczeniem wyboru: - Pragnę wyrazić zażenowanie faktem podjęcia 29 czerwca br. przez Zgromadzenie Sędziów Izby Cywilnej SN, zwołane w celu wyłonienia kandydatów na stanowisko Prezesa SN kierującego jej pracami, decyzji o odroczeniu posiedzenia - napisała w oświadczeniu.
Fakt podjęcia przez Zgromadzenie Sędziów Izby Cywilnej decyzji o odroczeniu zgromadzenia wyborczego uznaję za kolejny przejaw proceduralnej przemocy, mającej na celu bezprawną stygmatyzację i wykluczenie sędziów powołanych na stanowiska w Sądzie Najwyższym na podstawie wniosku Krajowej Rady Sądownictwa obecnej kadencji - dodała I Prezes.
W związku z wyrażeniem przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego stanowiska poddającego w wątpliwość prawo niektórych sędziów do uczestniczenia w procesie wyłaniania kandydatów na stanowisko Prezesa SN kierującego pracą tej Izby, pragnę podkreślić, że te same wątpliwości należy odnosić również do decyzji Zgromadzenia Sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN podjętej 21 kwietnia br., przedstawiającej listę kandydatów na stanowisko Prezesa tej Izby. Jeśli stanowisko przyjęte w uchwale Zgromadzenia Sędziów Izby Cywilnej uznać za dopuszczalne, powstać mogłyby wówczas zasadnicze wątpliwości co do tego, czy lista kandydatów na Prezesa SN kierującego pracą Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN może stanowić ważną podstawę powołania.