Rzecznik Praw Obywatelskich Teresa Lipowicz, podobnie jak jej poprzednik Janusz Kochanowski chce, aby Trybunał odniósł się do sprawy przekazania postępowań o niektóre przestępstwa i wykroczenia w czasie obowiązywania stanu wojennego do właściwości sądów wojskowych.

Wniosek Rzecznika dotyczy także zbadania uchwały Rady Państwa z 12 grudnia 1981 roku, która wprowadziła stan wojenny ze względu na bezpieczeństwo. Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne w pełnym składzie, ale wcześniej będzie musiał ustalić zakres swoich kompetencji, gdyż zaskarżone akty prawne powstawały w czasie obowiązywania konstytucji z 1952 roku, a nie obecnej z 1997, na którą powołuje się Rzecznik.

Natomiast nieco wcześniej, 15 lutego Trybunał odpowie na pytanie NSA  w sprawie zgodności  ustawy o Krajowej Szkole Administracji Publicznej z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP; oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie stypendiów i innych kosztów kształcenia w KSAP. Według zaskarżonego rozporządzenia, w przypadku skreślenia z listy słuchaczy po pierwszych ośmiu miesiącach kształcenia, koszty kształcenia podlegają zwrotowi w wysokości wypłaconego już podwójnego stypendium.

Na początku marca TK rozpozna wniosek Forum Związków Zawodowych w sprawie emerytur pomostowych.