W lutym tego roku Trybunał Konstytucyjny potwierdził możliwość odbierania oficerom służb PRL części przywilejów. Osoby te chcą więc dochodzić swoich praw przed instytucjami UE. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", do Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA wpłynęło około 15 tys. odwołań od osób, które nie godzą się z obniżką. – Taka skarga musi mieć charakter indywidualny. Skarżącym jest osoba bezpośrednio poszkodowana, która wyczerpała wszystkie środki prawne w Polsce. Jednak także nasza organizacja może złożyć skargę zbiorową. Korzystamy więc z takiej możliwości – mówi gazecie Zdzisław Czarnecki, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych.
Wniosek byłych funkcjonariuszy SB popiera Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Zdaniem Adama Bodnara, sekretarza Fundacji, obniżenie już wypłacanych emerytur jest naruszeniem praw nabytych. - Szczególnie dotkliwe jest to dla funkcjonariuszy zweryfikowanych pozytywnie, bo mieli obiecane, że będą w III RP traktowani tak samo jak młodzi funkcjonariusze wstępujący do służby - mówi Bodnar.
Funkcjonariusze SB skarżą Polskę do Strasburga
W maju do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ma trafić pierwsza skarga przeciw Polsce dotycząca obniżenia wysokości emerytur funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa. Do Strasburga może zostać skierowanych nawet 30 tys. takich skarg.