Pomoc prawna ma polegać na poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach oraz wskazaniu sposobu rozwiązania problemu prawnego. Wyłączono możliwość sporządzania pism procesowych, oprócz pism w postępowaniu administracyjnym i wniosków o zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu sądowym.
„Tak określony katalog form udzielanej nieodpłatnej pomocy prawnej należy przyjąć z rozczarowaniem” – czytamy w opinii. Zdaniem HFPC, nie powinno się wykluczać możliwości pomocy w sporządzeniu prostych pism procesowych. Osoby poszukujące nieodpłatnie pomocy prawnej poszukują pomocy głównie w tym obszarze.
Czytaj: Jest nowy projekt ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej, ale problemu on raczej nie rozwiąże >>>
Pomoc ma być świadczona osobiście przez adwokatów i radców prawnych. Zdaniem HFPC, niezasadnie wyłączono z możliwości świadczenia pomocy prawnej aplikantów adwokackich i radcowskich a także studenckie poradnie prawne oraz inne organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje).
Projekt zakłada wprowadzenie szesnastu centrów pomocy prawnej, w których pomoc prawna będzie udzielana również telefonicznie, a same rozmowy mają być nagrywane. Zdaniem HFPC „utrwalanie treści rozmów telefonicznych dotyczących udzielenia informacji prawnej poprzez państwową infolinię telefoniczną ingeruje w nieuzasadniony sposób w prawo do prywatności oraz wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się”.
Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej jest nowością w polskim prawie, jej wprowadzenie zapowiedziała w swoim expose premier Ewa Kopacz.