12 kwietnia 2012 r. odbyło się posiedzenie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Sejmu RP poświęcone wykonywaniu wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przez polskie władze. Komisja zapoznała się z informacją Ministra Sprawiedliwości oraz Ministra Spraw Zagranicznych na temat stanu wykonywania wyroków ETPCz. Podczas posiedzenia poinformowano m.in., że W Polsce na wykonanie czeka prawie 800 wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Przypomniano też, że w ubiegłym roku Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wydało rezolucję, w której Polska została wymieniona w grupie dziewięciu państw, które nie wywiązują się wystarczająco z obowiązku wdrażania tych wyroków.
Komisja postanowiła więc skierować do rządu dezyderat, w którym zwrócono się o opracowywanie corocznego raportu dotyczącego stanu wykonywania wyroków. Celem takiego raportu ma być nie tylko informowanie opinii publicznej o stanie wykonania wyroków Trybunału, ale także podniesienie rangi problemu wykonywania wyroków i zapoznanie z nim posłów i ministrów. Odpowiedzi na to wystąpienie wciąż nie ma - stąd zapytanie Fundacji.
W swoim wystąpieniu do premiera HFPC zwróciła się także z prośbą o przekazanie organizacjom pozarządowym oraz zainteresowanym podmiotom raportu przed jego oficjalnym złożeniem w Sejmie. Miałoby to na celu ustosunkowanie się do działań rządu w zakresie implementacji poszczególnych wyroków.
Fundacja Helsińska pyta premiera o raport ws. wykonywania wyroków ETPCz
Pół roku temu sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka wystąpiła do rządu z dezyderatem ws. wykonywania w Polsce wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ponieważ jest takich wyroków blosko 800, Helsińska Fundacja Praw Człowieka pyta premiera o raport na ten temat.