Czytaj: Minister kwestionuje wyrok sądu ws odmowy usługi dla fundacji LGBT>>

Ogłoszone we wtorek stanowisko nawiązuje do wyroku Sądu Rejonowego w Łodzi wobec pracownika drukarni, który został zobowiązany do zapłacenia grzywny w wysokości  200 zł za odmowę wykonania usługi na rzecz fundacji LGBT.
Przy okazji HFPC zwróciła uwagę, że w ostatnich miesiącach politycy coraz częściej negatywnie wypowiadają się na temat sądownictwa, poszczególnych sędziów czy też postępowań sądowych.

W oświadczeniu, które pojawiło się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pod koniec lipca napisano, że wyrok ten stanowi „niebezpieczny precedens” oraz „burzy wolność myśli, przekonań i poglądów, a także swobodę gospodarczą”. Poinformowano również, że minister podjął decyzję o przystąpieniu przez prokuraturę okręgową do postępowania, aby zapewnić obiektywne rozpatrzenie wniosku o ukaranie drukarza „mając na względzie zasady wolności sumienia i zdrowego rozsądku”.

Czytaj: Łódzka prokuratura włącza się w sprawę drukarza ukaranego za odmowę usługi dla fundacji LGBT>>

Fundacja Helsińska w swoim stanowisku przypomina o standardach międzynarodowych ujętych w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w tym m.in. w wyroku w sprawie Garlicki przeciwko Polsce. W tym wyroku ETPC wskazał na istniejący po stronie najwyższych urzędników państwowych, w szczególności tych odpowiedzialnych za organy ścigania oraz wymiar sprawiedliwości, obowiązek wykazywania szczególnej ostrożności przy formułowaniu jakichkolwiek wypowiedzi na temat toczących się postępowań karnych. - Wygłaszanie takich stanowisk mogłoby zostać odebrane jako wskazówka co do określonego rozstrzygnięcia – czytamy w oświadczeniu.

Odnosząc się do komunikatu Ministerstwa Sprawiedliwości dr Piotr Kładoczny, prawnik HFPC, stwierdził, że „tego typu wypowiedź nie powinna mieć miejsca w społeczeństwie, które szanuje zasady demokratycznego państwa prawnego i trójpodziału władz”.