- Uważamy, że aktualnie obowiązujące przepisy prawa polskiego wiążące wynagrodzenia sędziów z wynagrodzeniami innych grup zawodowych są uczciwe i rzetelne, ponieważ jasno pokazują, że sędziowie są częścią społeczeństwa i dzielą jego problemy; z tego też względu przepisy te muszą być chronione. Próby zawieszenia corocznego mechanizmu dostosowania wynagrodzeń sędziów do wynagrodzeń innych grup zawodowych prowadzą do faktycznego obniżania wynagrodzeń sędziów, co jest sprzeczne z Zaleceniem Komitetu Ministrów Rady Europy Numer (2010)12 dla Państw Członkowskich dotyczącym sędziów: ich niezawisłości, efektywności i obowiązków (z 17 listopada 2010 r.) - czytamy w uchwale.
- Podzielamy głębokie zaniepokojenie naszych polskich kolegów. Proponowane zmiany są sprzeczne z Polską Konstytucją i mogą spowodować nową falę protestów w polskim wymiarze sprawiedliwości - podkreślają działącze MEDEL.
Europejska organizacja apeluje w sprawie płac sędziów i prokuratorów w Polsce
Generalne Zgromadzenie MEDEL (Magistrats Européens pour la Démocratie et les Libertés - Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy na rzecz Demokracji i Wolności) obradujące kilka dni temu na swym posiedzeniu w Warszawie przyjęło uchwałę, w której stanowczo popiera zabiegi organizacji i instytucji reprezentujących środowiska sędziów i prokuratorów zmierzające do utrzymania dotychczasowych zasad waloryzacji płac.