Wyrokiem 26 października br. Trybunał rozstrzygnął od dawna przewijającą się skargę Lubelskiej Fabryki Maszyn i Narzędzi Rolniczych "Plon" i innych p. Polsce. Postanowieniem tym Trybunał zasadniczo rozstrzygnął trzy skargi dotyczące tego samego problemu: niemożności uzyskania w drodze postępowań cywilnych odszkodowania za mienie znacjonalizowane na podstawie Ustawy z 1946 r.
Jak twierdzi dr Aleksandra Mężykowska z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego Uczelni Łazarskiego, rozstrzygnięcie Trybunału ostatecznie kładzie kres wszelkim nadziejom pokładanym w nim przez niektórych w byłych właścicieli, iż Trybunał może stanowić substytut krajowego ustawodawcy w dziedzinie reprywatyzacji. Więcej>>
ETPC nie pomoże odzyskać znacjonalizowanej fabryki
Spadkobiercy byłych właścicieli fabryki maszyn rolniczych z Lublina nie mogą liczyć na pomoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w cofnięciu skutków nacjonalizacji. Trybunał uznał za spójną linię orzeczniczą sądów krajowych, w tym SN i TK, które odrzucały koncepcję istnienia w prawie krajowym uprawnienia do odszkodowania za zaniechanie legislacyjne w związku z niewydaniem przepisów do ustawy z 1946 r.