Sprawa dotyczy egzaminu zawodowego notariuszy, który odbył się w dniach 5 – 7 września 2017 r. Wówczas pozytywny wynik uzyskało tylko 161 osób, co stanowi 34,4 procent ogółu zdających. I dlatego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wpływają nadal skargi osób, które uważają, że zostały skrzywdzone przez komisje egzaminacyjne obu stopni.
Na rozprawie 17 sierpnia br. WSA rozpatrywał dwie skargi: Katarzyny B. i Marty Ł. Obie otrzymały oceny niedostateczne z projektu aktu notarialnego - zamiany. Skargi te zostały oddalone.
Brakujące dokumenty do aktu
W skardze Katarzyna B. zarzuciła Komisji II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości, że rozporządzenie MS w sprawie trybu przeprowadzania egzaminu odwoławczego nie uprawnia do badania pracy egzaminacyjnej na nowo. Komisja oparła swoją decyzje o utrzymaniu stopnia niedostatecznego na innych argumentach niż Komisja I stopnia. Dlatego, że dodano pięć nowych zarzutów (np. w projekcie aktu notarialnego zamiany zabrakło uchwały organu spółki o wyrażeniu zgody na transakcję lub poświadczenia, że jedna ze stron umowy jest stanu wolnego itd).
Czyj interes naruszono?
Jednak jak dowodził pełnomocnik skarżącej Mateusz Mickiewicz, żaden z błędów wskazanych przez komisje nie powodował nieważności aktu notarialnego. Nie naruszył też interesu potencjalnego klienta.
Pełnomocnik ministra sprawiedliwości radca prawny Joanna Zielińska wnosiła o oddalenie skargi, wskazując, że celem egzaminu zawodowego jest zbadanie czy kandydat jest przygotowany do zajmowania stanowiska notariusza. Dodatkowe uchybienia wskazane przez Komisję II stopnia w żaden sposób nie pogorszyły sytuacji zdającej, gdyż utrzymano ocenę niedostateczną.
Oddalenie skargi
WSA nie dopatrzył się naruszenia procedury administracyjnej przez dwie komisje ani uchybień ustawy Prawo o notariacie.
- Komisja II stopnia oceniając zadanie egzaminacyjne i wskazując dodatkowe błędy zdającej nie pogorszyła jej sytuacji prawnej, gdyż oceny końcowej nie zmieniła na niekorzyść - powiedziała sędzia sprawozdawca Danuta Szydłowska. - Dodatkowe zarzuty Komisji II stopnia przy ministrze sprawiedliwości tylko wzmocniły argumentację, że praca nie zasługiwała na pozytywna ocenę - dodała.
Sygnatura akt VI SA/Wa 952/18, nieprawomocny wyrok z 17 sierpnia 2018 r.